Kodėl saulė naktį miega? Lietuvių tautosaka

kodel saule nakti miega virselio fragmentas

Lietuvių tautosakos kūriniai visai šeimai.

Ši kompaktinė plokštelė skiriama paties smalsiausiems vaikams – „kodėlčiukams“, kai susitiprėjus vaikų kalbiniam aktyvumui, suaugusiems užduodama daugybė klausimų. Dažnai mažyliams rūpi sužinoti, kaip atsirado mūsų žemė, kaip ji atrodo, kodėl vyksta vienokie ar kitokie gamtos procesai.

Klausdamas vaikas tyrinėja suaugusiųjų pasaulį, sužino įvairiausių reiškinių, savybių, veiksmų pavadinimus ir esmę. Kartais nuo klausimų gausybės ir įvairumo tėvams, seneliams ar sesėms ir broliams norėtųsi pasislėpti, tačiau vaiko pasitikėjimas jumis verčia suktis iš situacijos ir suprantama kalba atsakyti į klausimus. Tad ši plokštelė naudinga ir tėveliams, ir visiems, leidžiantiems laiką kartu su mažaisiais smalsuoliais.

CD „Kodėl saulė naktį miega?“ 4 m. vaikas užduoda jį dominančius klausimus, o atlikėjai sakmėmis, pasakomis bei dainelėmis paaiškina, kodėl mūsų gyvenamojoje aplinkoje vyksta tam tikri reiškiniai ar įvykiai. Čia tautosakos kūriniai parinkti iš pagrindinių vaiką supančio pasaulio temų: žemė – saulė – perkūnas – gyvoji gamta – naminiai gyvūnai, miško žvėrys.

Sakmėmis aiškinama pasaulio ir gamtos reiškinių, augalų ir gyvūnų kilmė bei kai kurie vaikui nesuprantami dalykai, jomis lavinama vaikų vaizduotė, kelianti susidomėjimą nepaprastais dalykais. Nemažą dalį CD atliekamų kūrinių sudaro formulinės pasakos ir dainos. Šie kūriniai iš kitų pasakų ar dainų išsiskiria savita froma: jiems būdingas tam tikrų žodinių konstrukcijų arba formulių kartojimas. Kas kartą pakartojant įvedamas naujas veikėjas, aplinkybė ar detalė. Dažniausiai pasakojama apie įvairius gyvulių, paukščių ar žvėrių nuotykius, įvykius. Formuliniais kūriniais itin lavinama vaiko kalba, atmintis, mokoma bendrauti bei atskleidžiami dalykai, kuriuos turime įsisąmoninti nuo pat vaikystės. Skaičiuotės, kurios įsiterpia tarp teminių pasakojimų, lavina vaiko kalbos raidą. Kai kurios pasakos, sakmės apipavidalinamos tradicinių instrumentų garsais. Taip vaikai gali susipažinti su kai kuriais lietuvių liaudies instrumentais: dūdmaišiu, kanklėmis, bilio skudučiias bei jų skleidžiamais garsais.

Visas kompaktinės plokštelės „Kodėl saulė naktį miega?“ pasakojimas užbaigiamas itin žaismingai – pasaka be galo, kur betarpiškai bendraujant su smalsiuoju „kodėlčiuku“ ją galima kartoti ir kartoti, kol... nusibosta.

(Lijana Šarkaitė-Vilums)

 

Kaina: 5 Eur

Visus leidinius galima įsigyti Vilniaus etninės kultūros centre (Pamėnkalnio g. 34, Vilnius) arba Centro organizuojamų renginių metu.

 

Projektą vykdė Vilniaus etninės kultūros centro vyr. koordinatorė Loreta Stoliarovienė.