Vilniaus etninės kultūros centras jungiasi prie iniciatyvos VILNIUSHYVANKA

Vilniushyvanka 3x2Kasmet trečiąjį gegužės ketvirtadienį ukrainiečiai ir jų draugai visame pasaulyje puošiasi tradiciniais raštais išmargintais marškiniais ir mini Vyshyvanka dieną. Šiemet tokia iniciatyva vyksta ir Lietuvoje, pagerbiant su Rusijos karine agresija kovojančios Ukrainos tradicijas ir solidarizuojantis su Lietuvoje gyvenančia ukrainiečių bendruomene, kurios gausi dalis – karo pabėgėliai.

Vilniaus etninės kultūros centras, prisidėdamas prie šios iniciatyvos, kviečia į nemokamus renginius, kurių metu ukrainiečiai turės galimybę prisiliesti prie lietuviškų tradicijų: rišti šiaudinius sodus, lieti bičių vaško žvakes ir vyti juostas. Tautų bendrystę taip pat bus galima pajausti kartu dainuojant ukrainiečių liaudies dainas.


 

RENGINIŲ PROGRAMA

PASIDAINAVIMAI. UKRAINIETIŠKOS DAINOS
Gegužės 13 d. 18.00 val.
 

Renginio metu bus dainuojamos lyrinės ukrainiečių dainos, kuriose – ir meilė, ir išsiskyrimas, ir karas, ir Tėvynė. Pasidainavimų dalyviai gaus dainynėlius, kuriuose pateikiami tekstai ukrainiečių kalba ir jų transkripcijos lotyniškais rašmenimis.

Renginys skirtas suaugusiesiems, kalbantiems lietuvių ir ukrainiečių kalbomis.

ŠIAUDINIŲ SODŲ RIŠIMO DIRBTUVĖS
Gegužės 13 d. 18 val.
 

Tradiciniai šiaudiniai sodai yra viena lietuvių paprotinės dailės rūšių. Tai tūriniai griežtos geometrinės formos dirbiniai, turintys estetinę ir sakralinę paskirtį. Sodai būdavo rišami vestuvėms, krikštynoms, kalendorinių švenčių proga ir kabinami virš stalo tikintis, kad namuose ir santykiuose su pasauliu bei savimi vyraus darna.

Šiaudiniai žaisliukai ar sodai gaminami ant siūlo veriant sausų šiaudų vamzdelius ir iš jų sudarant įvairias geometrines figūras.

Užsiėmimo metu dalyviai bus mokomi paruošti šiaudus, vėliau juos suverti į žaisliuką, papuošalą ar nedidelį sodą.

Renginys skirtas šeimoms, jame laukiame suaugusiųjų ir vaikų nuo 14 m. Dirbtuvės bus vedamos rusų kalba.

ŽVAKIŲ LIEJIMO DIRBTUVĖS
Gegužės 14 d. 11 val.
 

Žvakių liejimas – nuo seno žinomas amatas. Seniau šiuo amatu užsiimdavo nedaugelis, dažniausiai moterys ir vaikai žvakes liedavo ilgais žiemos vakarais.

Žvakė senovėje buvo nepakeičiamas šviesos šaltinis. Taip pat žvakę liedavo gimus vaikeliui, kurią vėliau uždegdavo ir per krikštynas. Ta pati žvakė degdavo per tuoktuves, o vėliau ir per laidotuves, kai žmogų į Anapilį palydėdavo grabnyčių žvakių šviesa.

Užsiėmimo metu dalyviai susipažins su žvakių gamybos amatu, su žvakėmis susijusiais papročiais bei tradicijomis. Taip pat pasigamins po kvapnią, natūralaus bičių vaško žvakę.

Renginys skirtas šeimoms su vaikais.

JUOSTŲ VIJIMO DIRBTUVĖS
Gegužės 14 d. 13 val.
 

Vijimas kaladėlėmis – vienas seniausių juostų audimo būdų, pasižymintis spalvų ir raštų gausa bei reikalaujantis kruopštumo ir kantrybės. Juostoms vyti naudojami įvairių spalvų vilnoniai siūlai ir kaladėlės, dažniausiai pagamintos iš medžio ar kaulo. Juostų raštų gali būti įvairių: nuo labai sudėtingų iki labai paprastų, pavyzdžiui, išilginių dryžių, eglučių, vingelių.

Šio užsiėmimo dalyviai susipažins su tradiciniais juostų raštais bei ornamentais, išmoks nusipiešti schemą, pagal ją tinkamai suverti siūlus į kaladėles ir nusivys po juostelę.

Dirbtuvės bus vedamos lietuvių kalba.