Visuomenei netrukus atsivers Centro archyvai sukurta moderni duomenų bazė

Senyva moteris su nuometuJau netrukus Vilniaus etninės kultūros centro interneto svetainėje pasirodys integruota archyvinių duomenų bazė. Tai moderni sistema, kuri atvers per 30 metų sukauptus tautosakos lobynus ir pavers juos lengvai prieinamais pedagogams, mokslininkams, folkloro atlikėjams, tyrinėtojams ir entuziastams.

Per visą Vilniaus etninės kultūros centro gyvavimo laikotarpį įstaigoje sukauptas vertingas garso ir vaizdo tautosakos archyvas, kurį sudaro beveik 1800 įrašų. Suderinus poreikį, sukauptais duomenimis visuomet mielai dalinamės su Vilniaus mokyklų mokytojais, darželių darbuotojais, studentais, moksleiviais, folklorininkais ir kitais besidominčiais etnine kultūra. Per metus sulaukiame iki 300 užklausų dėl galimybės pasinaudoti archyvu.

Keičiantis informacijos saugojimo technologijoms ir atsiradus galimybėms vertingą informaciją saugoti pažangesniais būdais, buvo parengtas Centro archyvinės medžiagos skaitmeninimo ir duomenų bazės sukūrimo projektas. Jį įgyvendinant sukurta platforma, kuri ne tik užtikrins archyvinių duomenų apsaugą ir efektyvų archyvavimo veiklos tęstinumą, bet ir pavers sukauptus duomenis lengvai prieinamais Centro klientams. Nuo šiol norintiems pasinaudoti įstaigos archyvu nebereikės atvykti į įstaigą, tad jis bus lengviau prieinamas ne tik Vilniaus regiono, bet ir visos Lietuvos gyventojams, taip pat lietuvių diasporoms užsienyje.

Naujosios duomenų bazės vartotojai galės nesudėtingai pasiekti vertingą ir autentišką garso medžiagą iš 155 kasečių – ekspedicijų, vykusių Žemaitijos, Dzūkijos, Aukštaitijos regionuose, duomenimis, užrašytais iš pateikėjų Vilniaus mieste. Bazė taip pat talpins Tarptautinio folkloro festivalio „Skamba skamba kankliai“ vaizdo medžiagą iš 122 kasečių.

Projektą drauge su IT specialistais kūrė patyrusių etnologų, etnomuzikologų, archyvarų – Vilniaus etninės kultūros centro. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos bei Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto specialistų – komanda.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.