Pavasario lygiadienis Vilniuje: gamtos virsmą kviečia patirti „Lygės sodai“

Lygės sodaiKovo 20 d. minimas pavasario lygiadienis, kuomet dienos trukmė pasiveja ir aplenkia naktį – prasideda astronominis pavasaris. Jį pasitikti vilniečiai ir miesto svečiai kviečiami Šventaragio slėnyje vyksiančiame renginyje „Lygės sodai“.

Žmogų su žeme sieja paslaptingas ryšys – aplinkos ciklais sukasi ir vidinis jausmų bei jėgų ratas. Šio rato sukimasis atitinka gyvenimo tėkmę – tobulai subalansuotą dviejų polių nuolatinį viršaus ėmimą, pokyčius gamtos cikle, gyvenime, sieloje. Artėjant svarbiai ciklo šventei, kuri senovės lietuviams buvo tarsi naujų metų pradžia, valdžios vadeles iš tamsos perims šviesa, o stagnaciją pakeis gyvybės atsinaujinimas. Toks gamtos virsmas, atkartojantis ir žmogaus gyvenimo cikliškumą, švenčiamas daugelyje pasaulio kultūrų.

Vilniuje pavasario lygė bus minima mitais ir istorija apipintame Šventaragio slėnyje, kur poezija, muzikos ir šviesų žaismas žadins ne tik pavasarį, bet ir primins senovės lietuvių tradicijas. Čia įrengta šiaudinių sodų įkvėpta instaliacija, simbolizuojanti harmoniją priešingų polių dermėje ir, tarsi tradicinis sodas, talpinantis savyje visą žmogaus gyvenimą – tarp dangaus ir žemės, tarp pradžios ir pabaigos.

Šią instaliaciją pristato amatininkas, menininkas Mantvydas Vladas Vilys, savo kūrybine veikla ir šiuolaikiškais sprendimais žadinantis smalsumą ir žmonių susidomėjimą etninės kultūros reiškiniais. Specialiai pavasario lygiadieniui autorius „užaugino“ ne tik didįjį sodą, bet ir aplink jį įkurdintą mažų sodelių ansamblį, kurį renginio dieną papuoš Vilniaus miesto moksleivių kurti pavasario pranašai – paukščiai. Vaikštant po „Lygės sodus“ galima mintimis nusikelti į laikus, kuomet žmogus gyvenimas buvo neatsiejamas nuo gamtos ciklo – nuskenavus prie instaliacijos esančius QR kodus, pasigirsta autentiškos pavasario laikotarpio dainos.

Kovo 20 d. 20 val. vyksiantis renginys „Lygės sodai“ – tai gamtos virsmo kulminacija, kurią lankytojai galės patirti pasinerdami į muzikos, poezijos ir šviesos harmoniją. Ją kurs folkroko grupės „Atalyja“ atliekamos archajinio lietuvių folkloro aranžuotės, poeto Vlado Braziūno eilės, o atgyjančios gamtos oazę nušvies Vilniaus miesto moksleivių įžiebti žvakių liepsnų raštai. Interaktyvią instaliaciją Šventaragio slėnyje aplankyti galima iki balandžio 3 d.

Renginį organizuoja Vilniaus etninės kultūros centras ir Vilniaus miesto savivaldybė. Renginio partneris – Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato direkcija.