Etno paskaita | Obsceniškos tautosakos pateikimo, fiksavimo ir publikavimo ypatumai

Paskaitos_FB_cover.pngGegužės 11 dieną 18 val. kviečiame į antrąjį naujo ETNO paskaitų ciklo susitikimą „Nepamanykit apie mane ko pikto už surinkimą ir prisiuntimą visokių nesąmonių nepadoraus turinio: obsceniškos tautosakos pateikimo, fiksavimo ir publikavimo ypatumai“, kuriame etnologas Martynas Vingrys, Vilniaus universiteto, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos etnologijos doktorantas, kalbės apie tai, kas yra obsceniškoji liaudies kūryba ir kodėl tai – aktuali ir intriguojanti, tačiau tautosakininkų dėmesio iki šiol menkai sulaukusi sritis? 

Paskaitos metu bandysime atskleisti tarpukario Lietuvoje vyravusį požiūrį į nešvankiąją liaudies kūrybą, žvelgiant iš mokslininkų, tautosakos rinkėjų perspektyvų, apžvelgsime pirmąjį bandymą publikuoti obsceniško pobūdžio liaudies kūrybą (V. Krėvės Mickevičiaus rinkinys „Patarlės ir priežodžiai“), ir reikšmingą posūkį tautosakos rinkimo procesui padariusius XX a. 3-iajame dešimtmetyje pradėtus leisti tautosakos rinkimo vadovus. Būtent juose akcentuojama, jog tautosakos rinkėjas turėtų užrašinėti visus kūrinius, kuriuos tik išgirsta rinkdamas tautosaką, neatsižvelgiant į padorumo lygį. Vis dėlto tuometėje Lietuvoje tokio pobūdžio tautosakos pateikimas, fiksavimas, o ypač publikavimas kėlė gana aršias diskusijas dėl propaguojamo dorovingumo doktrinos ir pabrėžtinai akcentuojamų Katalikų bažnyčios vertybių.

ETNO paskaitų ciklas – Vilniaus etninės kultūros centro inicijuotų susitikimų ciklas, kurių metu etninės kultūros puoselėtojų bendruomenę supažindiname su aktualiausiomis ir įdomiausiomis etninės kultūros temomis, mokslo tyrimais ir vertingomis etnologų įžvalgomis.