Rengiama knyga „Vytinės juostos“

Vytinė juostaVilniaus etninės kultūros centras įgyvendina Lietuvos kultūros tarybos finansuojamą projektą, kurio tikslas – parengti knygą „Vytinės juostos“.

Projekte dalyvauja ir knygos turinį rengia trys autorės: archeologė Virginija Rimkutė, tautodailininkės Birutė Račkaitienė ir Lilija Kudirkienė. Leidinio parengimą koordinuoja Vilniaus etninės kultūros centro kultūrinių veiklų koordinatorė ir organizatorė Justė Šalengienė.

Pirmąją knygos dalį rengia Virginija Rimkutė, kuri vytines juostas tiria ir rekonstruoja jau 15 metų. Knygoje bus pateikiami jos pačios atliktų archeologinių juostų rekonstrukcijų pavyzdžiai.

Antroji dalis bus paremta tautodailininkės Lilijos Kudirkienės pirmosios knygos „Vytinės juostos technologija“ pavyzdžiu. Šią dalį rengia autorė kartu su tautodailininke Birute Račkaitiene. Čia bus smulkiai aprašyta ir nuotraukomis iliustruota vijimo technologija – nuo raštų schemos pasiruošimo iki nuvytose juostose padarytų klaidų taisymo. Taip pat bus pateikiama idėjų, kaip vytines juostas pritaikyti šių dienų reikmėms.

Trečiajame leidinio skyriuje bus galima išvysti archeologinių, muziejuose saugomų etnografinių ir šiuolaikinių tautodailininkų austų juostų pavyzdžių. Knygoje bus pateiktos nuotraukos ir raštų schemos, kurias sudarinėja ilgametę patirtį turinti sertifikuota tautodailininkė, juostų audėja Birutė Račkaitienė.

Leidinys ypatingas tuo, kad jame bus ne tik išsamiai pateikta informacija, kaip nusivyti juostą, bet šalia knygos pridėti ir juostoms vyti skirti įrankiai – kaladėlių rinkinys.

Neabejojame, jog leidinys bus aktualus ne tik technologijų mokytojams, kurie savo ruožtu galės perduoti žinias ugdytiniams, bet ir liaudies meno tyrinėtojams, tautodailininkams ir plačiajai visuomenei – visiems, besidomintiems etnine kultūra, senaisiais amatais, lietuviškais raštais.