Advento virsmą išgyventi kvies tradicinės ir šiuolaikinės muzikos ritualas „Pamigį pabudo“

Mantvydas Leonas PranulisLikus vos savaitei iki Kalėdų, Vilniaus etninės kultūros centras ir Lukiškių kalėjimas kviečia į unikalią patirtį – tradicinės ir šiuolaikinės muzikos ritualą. Gruodžio 17 d. (šeštadienį) 18 val. Šv. Nikolajaus cerkvėje džiazo, šiuolaikinės ir etnomuzikos scenose pasižymėję muzikantai bei autentiško atlikimo meistriškumu pasižymintys folkloro dainininkai atliks kompozitoriaus Mantvydo Leono Pranulio kūrinį „Pamigį pabudo“. Artėjant renginiui kompozitorius dalinasi mintimis apie „Pamigį pabudo“ ir pasakoja apie savo kūrybinį kelią.

Adventas – ypatingas virsmo laikas, kviečiantis apmąstyti visų metų darbus, potyrius ir atsigręžti į savo vidinį pasaulį. Lietuvių ir indoeuropiečių mitologijoje šis laikotarpis suprantamas kaip virsmo įtampos kupinas, chaotiškas gamtos ir žmogaus gyvenimo ciklo atsinaujinimas. Apsisukęs metų ratas trumpam stabteli ir su didžiule jėga pradeda suktis iš naujo. Šis nepaprastas virsmas atsispindės tradicinės ir šiuolaikinės muzikos rituale „Pamigį pabudo“. Iš pradžių niūrios melodijos panardins klausytojus į gūdų žiemos miegą, o vėliau įsuks į chaotiškų ir destabilizuojančių aranžuočių pūgą, kuriai išsisklaidžius stos harmonija ir nušvis spindulingų sąskambių nušviesta nauja pradžia.

Kompozitoriaus Mantvydo Leono Pranulio kūrinys „Pamigį pabudo“ – tai bandymas aktualizuoti lietuvių folklorą, autentiškai atliekamas tradicines dainas įvelkant į šiuolaikinės muzikos rūbą. Tai kvietimas per muzikinę patirtį reflektuoti ir apsvarstyti praėjusių metų įvykius bei išgyvenimus ir žengti į naują etapą. Ritualinė kūrinio prigimtis slypi pačiame koncerto vyksme. Senosios ir šiuolaikinės muzikos sinergijos apsuptyje žiūrovai išgyvens advento virsmą – praėjusių ir naujų metų, tamsos ir šviesos, mirties ir gyvybės sandūrą. Kompozitorius M. L. Pranulis sako: „Šis kūrinys – tai perėjimas iš to, ką kaupėm visus metus, iš savotiško užmigimo į pabudimą, išsilaisvinimą iš užgulusio sunkumo. Norėčiau, kad klausytojai atėję patirtų grožį ir jautrumą, bet tuo pačiu labai tikiuosi, kad koncertas užsibaigs gyvai ir šviesiai, suteikdamas energijos paleisti sena ir priimti nauja.“

Mantvydas Leonas PranulisMantvydas Leonas Pranulis – jaunas kūrėjas, jau pasižymėjęs džiazo ir šiuolaikinės muzikos scenose. Muzika ir etninė kultūra jį lydi nuo pat vaikystės – menininkų šeimoje augęs kompozitorius puikiai prisimena šeimoje skambėjusias liaudies dainas, pasakas ir sakmes. „Senelis – kompozitorius, choro dirigentas, vargonininkas – Leonas Pranulis man prieš miegą sekdavo sakmes, pasakas. Jis labai daug ir plačiai domėdavosi, todėl ir man pasakodavo apie kitas kultūras, taip pat ir Lietuvos istoriją. Be to, mūsų šeimoje buvo tradicija dainuoti liaudies dainas, tradicinė kultūra buvo svarbi.“

Vaikystėje pažadintas susidomėjimas etnine kultūra neblėsta iki šiol. Kompozitorius domisi ne tik lietuvių, bet ir berberų, marokiečių, Pietų Amerikos, Rytų Azijos tradicine muzika ir įvairiomis jos formomis, yra lankęsis indų klasikinės tradicijos muzikos ašrame. „Mane visada labai žavėjo praeitis, apskritai autentiškumas ir archajiškumas. Dabar vis giliau neriu į tai ir keliaudamas, susidurdamas su įvairių tautų kultūromis,“ – pasakoja M. L. Pranulis.

Savo kūryboje kompozitorius apjungia įvairius muzikos žanrus. Į muziką jis žvelgia kaip į sinkretinį meną, kurio ištakos siekia priešistorinius laikus, kai menas buvo neatskiriama žmogaus gyvenimo dalis. Vis dažniau net ir moderniausiems savo kūriniams kūrėjas bando suteikti ritualo formą: „Bandau į koncertą žiūrėti kaip į ritualą. Nors žmogus ateina į šiuolaikinio meno renginį, aš vis tiek bandau „nulaužti“ mąstymą, kad jis „kultūrinasi“. Ne – mes čia kartu ateinam išgyventi, o ne tapti konformistiniais, saugiais stebėtojais,“ – dalinasi M. L. Pranulis. Kompozitorius tikisi, kad kada nors tokia meno pajauta grįš į mūsų kasdienybę: „Viliuosi, kad mes daugiau dainuosime, dalinsimės, būsime bendruomenėje,“ – teigia jaunasis kūrėjas.

Bilietai platinami sistemoje Paysera Tickets.