Etno ketvirtadienis. Senieji lietuviški keiksmai

14615725 10153858134366471 5487080783688177720 oSpalio 20 d. 18 val. – Etno ketvirtadienis. Šį kartą kviečiame į paskaitą, kurioje domėsimės senaisiais lietuviškais keiksmais.
Paskaitą skaitys etnomuzikologė, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto doktorantė Lijana Šarkaitė-Viluma.

Kaip teigia pati lektorė, lietuviai nebuvo keikūnai, paprastai keiksmažodžiai išsprūsdavo supykus. Apie tai sužinome iš lietuvių tautosakos bei gyvosios tradicijos. Lietuviškuose keiksmažodžiuose susipina įvairių laikotarpių pasaulėžiūros elementų: senojo tikėjimo liekanos ir krikščionybės įvaizdžiai. Kreipiamasi į senąsias mitines būtybes: perkūną, laumes, raganas, velnią, kai kuriuos gyvulius, minimas pragaras ir pan. „Kad tu skradžiai į žemę prasmegtum!“, „Kad tave devyni velniai pasmaugtų!“ – tokie pikti linkėjimai be reikalo, lengvabūdiškai neištariami, nes buvo tikima, kad linkėjimas tikrai keikiamajam pakenks. Apie visa tai daugiau bei kaip galima keiktis gražiai – lietuviškai, Etno ketvirtadienio paskaitoje!

Kaip visuomet maloniai laukiame Jūsų Vilniaus etninės kultūros centre (Pamėnkalnio g. 34). Kvapnia arbata vaišina mūsų draugaiJūsų ETNO arbata.Užsiėmimo kaina 4 eurai.
Vietų skaičius labai ribotas, todėl BŪTINA IŠANKSTINĖ REGISTRACIJA
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeqtPoZO4Q-aqDBBoxnkiN_v-tia4R-ZxKwjzqISS0pabYHjw/viewform
arba tel. 8 5 279 1287

-------------------
„ETNO ketvirtadienis“ – tai užsiėmimai, kurių tikslas skatinti tradicinės dvasinės ir materialinės kultūros prieinamumą, pažinimą ir tęsimą bei parodyti tradicinės kultūros įvairovę, jos pritaikymo ir interpretacijos galimybes, gausinti žmonių, besidominančių etnine kultūra, bendruomenę.

„ETNO ketvirtadienis“ – tai galimybė įvairaus amžiaus ir profesijų žmonėms, kurie domisi ar dar tik nori atrasti etninę kultūrą, susipažinti su ja įvairių seminarų, diskusijų, etno kino peržiūrų, pasidainavimų, pasigrojimų ar dirbtuvėlių metu. Per užsiėmimus, gerdami lietuviškų žolelių arbatą, dainuojame liaudies dainas, grojame tradiciniais ir „šiuolaikiniais“ muzikos instrumentais, mezgame riešines, vejame juostas, gaminame kalėdinius žaisliukus ir Užgavėnių kaukes, marginame velykinius kiaušinius, žiūrime etno kiną, klausomės paskaitų ir įvairiausių pasakojimų, atsižvelgdami tiek į dalyvių poreikius, tiek į natūralų gamtos ciklą, kalendorines šventes.


Nuotraukoje: Dovilės Maknytės (Vilniaus senvagės gimnazija) piešinys konkursui „Mano pasaka“.