Naujame folklorą pristatančiame projekte grupė „Rakija Klezmer Orkestar“

LMTA 337Jau netrukus startuosiantis naujas Vilniaus etninės kultūros centro projektas „Folkloro dažniai“ pirmąjį kartą koncertuoti kviečiasi energingąją grupę „Rakija Klezmer Orkestar“.

Į nestilizuotos tradicinės muzikos populiarinimą orientuotas projektas žada visuomenei pristatyti folklorą kitokioje – profesionalioje – šviesoje. Geriausios Vilniuje veikiančios folkloro grupės turės galimybę daryti savo koncertų įrašus, kurie vėliau bus visiems prieinami Vilniaus etninės kultūros centro YouTube paskyroje.

Pirmasis koncertas pakvies artimiau pažinti žydų, romų ir Balkanų tautų etninės muzikos atlikėjus „Rakija Klezmer Orkestar“. Šeši jauni profesionalūs muzikantai gilinasi į Rytų Europos žydų, o taip pat – romų, totorių, ukrainiečių, rumunų muzikinį paveldą. Kuo šis žanras patraukė atlikėjų dėmesį? Kodėl lietuviai ėmėsi groti kitų tautų muziką? „Visų pirma, mus sužavėjo istorinis kontekstas, taip tampriai persipynęs su Lietuva ir aplinkiniais regionais. Tai muzika, kuri yra be galo interaktyvi, patraukia jos melodijų vingrumas, dermių efektyvumas. Kiekvienas kūrinys skamba kaip savotiškas hitas, jo klausydamas negali ramiai sėdėti – muzika įtraukia“ – sako grupės nariai.

Vienas svarbiausių „Rakija Klezmer Orkestar“ repertuaro žanrų – klezmer – yra Rytų ir centrinės Europos žydų muzikinė tradicija, lydėjusi žmogų įvairiausiomis gyvenimo progomis – ir džiaugsme, ir nelaimėje. Visai neseniai pasirodė ir antrasis grupės albumas „A Chasene“ (liet. – vestuvės), kuriame skamba nuo pat kolektyvo susibūrimo prieš aštuonerius metus pamėgta muzika: „Visa albume skambanti muzika yra iš to pačio pirminio, klezmer muzikos stiliaus šaltinio, taip pat yra ir moldavų, romų kūrinių, mūsų pačių aranžuočių šiomis temomis.“

Atlikėjai savo repertuarą nuolat pildo – ieško naujų kūrinių internetiniuose archyvuose, bet svarbiausia – mokosi iš kitų muzikantų: „Keliaudami po įvairias šalis susipažįstame su muzikantais, kurie atlieka tokią pačią muziką kaip ir mes. Draugaudami ir grodami su jais susirenkame viską, kas geriausia“. Anot atlikėjų, pirmiausias ir svarbiausias jų įkvėpimo šaltinis yra gyvoji tradicija, pirminis šaltinis, kuris šiais laikais yra glaudžiai persipynęs ir su kitų žanrų muzika. „Tai, kad žanras nestovi vietoje, kinta ir prisitaiko, duoda didžiulį impulsą ir mūsų kūrybai“ – teigia grupės akordeonininkas ir vokalistas Darius Bagdonavičius. Tradiciškai grodami klezmer muziką, jie savo koncertų metu stengiasi pristatyti ir bendresnę, viso Rytų Europos regiono muzikinę tradiciją.

Naujausius atlikėjų kūrinius išgirsite ir pirmajame „Folkloro dažnių“ koncerte, kurio įrašo premjera įvyks kovo 24 d. 18 val., Vilniaus etninės kultūros centro YouTube paskyroje. Čia skambės albume „A Chasene“ įgrota muzika, taip pat – naujausi grupės kūriniai.