Antrajame „Folkloro dažnių“ koncerte sakralinės muzikos kolektyvas „GŠ Ansamblis“

Fotografas MiroslawChudy mažProjektas „Folkloro dažniai“ tęsia savo kelionę ir toliau supažindina ne tik vilniečius, bet ir visus besidominčiuosius su įvairiausia etnine muzika. Nestilizuotą tradicinę muziką visuomenei pristatantis projektas kas mėnesį kviečia geriausias Vilniuje veikiančias folkloro grupes į profesionalią įrašų studiją, kurioje nufilmuoti koncertai vėliau bus visiems prieinami Vilniaus etninės kultūros centro YouTube paskyroje.

Antrajame koncerte išgirsime vokalinės sakralinės muzikos kolektyvą „GŠ Ansamblis“. Anot jau daugiau nei aštuonis metus giedančio ansamblio narių, jie ne tik vykdo savo pašaukimą tarnauti liturgijoje, bet ir siekia gilinti žinias apie santykį su savo vieta ir jos praeitimi, puoselėti sakralinės muzikos tradiciją Lietuvoje. „Mes rūpinamės savo religinės bendruomenės, kuriai priklausome, interesais. „GŠ Ansamblio“ pirminis tikslas yra giedoti Katalikų Bažnyčios liturgijoje. Siekiame suprasti sakralinę muziką remdamiesi praeities tradicijomis“, – teigia ansamblio vadovė Gabija Adamonytė.

Kolektyvas savo veiklą pradėjo giedodami Vilniaus Dievo Gailestingumo šventovėje, davusioje pavadinimą ir kolektyvui. Atradę senąją liturginę muziką, giedotojai savo paieškas tęsia susipažindami su įvairiais sakralinės muzikos atlikimo būdais ir žanrais: Korsikos salos tradiciniu giedojimu, Senuoju Romos giedojimu, Notre Dame mokyklos tradicija. „Mums priimtina idėja, jog žinojimą, kaip atlikti muziką, reikia iš kažko perimti – atmintis yra perduodama. Būtent tradicinis giedojimas ir bet kokios išlikusios gyvosios tradicijos apraiškos yra nepakeičiamas būdas suprasti, kaip giedoti“, – teigia giedotojai, savo identitetą kuriantys remdamiesi ankstyvosios sakralinės muzikos mokymusi, originalaus skambesio paieškoms pasitelkdami ir iš liaudies giedojimo pasiskolintomis vokalinėmis galimybėmis.

„GŠ Ansamblis“ šiuo metu yra vieni žinomiausių sakralinės muzikos atlikėjų Lietuvoje, nuolat stebinantys ne tik unikaliu skambesiu, bet ir repertuaru: 2019 m. išleidę debiutinį albumą „Kantičkos“, 2021 m. jie išleido albumą „Clavis Coeli“, kuriame – pranciškonų rankraščio liturginės giesmės. 1760 m. Gardine surašytame rankraštyje esančios giesmės, kaip manoma, skambėjo Vilniaus Bernardinų bažnyčioje. Kyla klausimas, kas skatina taip giliai nerti į liturginę muziką? „Pastovus mokymasis suteikia galimybių tobulėti bei keistis, kas visada kelia džiaugsmą. Vienas iš metodų, kuris mums labai patinka – turėti mokytoją. Jų mes turime keletą, dažnai pas juos važiuojame, gyvename kartu su jais, valgome, kalbamės apie muziką bei labai daug giedame. Kitas svarbus mokymosi elementas – pastovumas, kurį atrandame liturginiame giedojime. Tai pasikartojantys įvykiai, kurie suteikia priežastis muzikuoti“, – kolektyvo motyvaciją pagrindžia ansamblio vadovė G. Adamonytė.

2022 m. balandžio 13 d., 19 val. „GŠ Ansamblis“ kviečia į „Folkloro dažnių“ koncertą, kuriame skambės giesmės, randamos pirmuosiuose Vilniaus jėzuitų XVII a. spausdintuose giesmynuose. „Šios giesmės yra kantičkų „pirmavaizdžiai“ arba ankstyvosios jų versijos. Šiuo repertuaru siekiame pristatyti mūsų atradimus apie liturginio ir liaudies giedojimo santykį“, – taip koncertą pristato kantičkomis – XIX a. liaudiško pamaldumo giesmynais – besidomintys atlikėjai.

Koncerto premjera įvyks 2022 m. balandžio 20 d. 18 val. Vilniaus etninės kultūros centro YouTube paskyroje, o norintys gyvai patirti ansamblio atlikimą kviečiami balandžio 13 d. 19 val. dalyvauti koncerto įrašuose Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Muzikos inovacijų studijų centre, įsigijus labai riboto kiekio bilietus.