„Mindrė“ ir jos naujai įprasminama tautosaka

 DSC3430Vilniaus etninės kultūros centras tęsia ciklą „Folkloro dažniai“ ir jau penktąjį kartą pakvies susipažinti su etninės muzikos atlikėjais. Birželio mėnesio svečiai – Vilniaus folkloro kolektyvas „Mindrė“, kurio koncertas bus įrašytas profesionalioje įrašų studijoje, o vėliau bus visiems prieinamas Vilniaus etninės kultūros centro YouTube paskyroje.

Folkloro ansamblis „Mindrė“ – tai jau 14-us gyvavimo metus skaičiuojantis kolektyvas, kurio nariai aktyviai domisi lietuviško folkloro tradicijomis ir ypatingai daug dėmesio skiria autentiško dainavimo, muzikavimo bei šokimo tradicijos pajautimui ir perdavimui.

2008-aisiais susibūręs entuziastingas jaunimas pradžioje tiesiog mėgavosi buvimu drauge bei muzikavimu: „Ansamblio veiklos pradžioje „vežė“ jaunatviškas entuziazmas, kuomet repertuaran sukrisdavo tai, kas patinka; džiaugėmės, kai klausytojai galėjo mus atskirti iš mūsų savito, „mindrietiško“ skambesio“, – teigia ansambliečiai. Ilgainiui požiūris į tradicinę muziką kito, „Mindrę“ ėmė dominti gilesnės šios muzikos atlikimo subtilybių paieškos. Anot jų, tai ir suvedė su etnomuzikologu, tradicinio dainavimo ekspertu, akustiku, profesoriumi, dr. Ryčiu Ambrazevičiumi, kuris šiuo metu ir formuoja ansamblio skambesį bei kryptį.

Kolektyvo narius vienija idėja ieškoti autentiškumo atliekant dainas, šokius ir muziką. Repeticijų metu gilindamiesi į kūrinių atlikimo subtilybes, jie ir vėliau pasirodydami scenoje stengiasi perteikti savo žinias. „Norime dalintis savo muzikiniais atradimais su klausytojais, sykiu ir užtikrinant, kad mūsų atlikimas pernelyg nenutolsta nuo šaltinių“, – sako ansamblio narė Asta Skujytė-Razmienė.

Tautosaką puoselėjantys atlikėjai teigia, kad tradicija jiems nėra vien žodis – ansamblis kartu mini įvairias kalendorines šventes, taip pat kuria savas tradicijas. „Suprantame, kad tradicijos išlieka gyvos tik tada, kai jos prisitaiko prie tuometinės bendruomenės ir jos poreikių. Tad sudarinėdami repertuarus ieškome ne tik gražiai skambančių dainų – mums itin svarbūs ir jų žodžiai, kokios istorijos jais pasakojamos, ką jos byloja mums, XXI a. žmonėms. Tokias dainas norime ir patys perimti, ir dalintis su kitais“, – sako „Mindrės“ dalyviai, aktyviai koncertuojantys ir nuolat stebinantys unikaliu atlikimu.

Jau birželio 10 dieną folkloro melomanai turės galimybę išgirsti ansamblio atliekamas dainas, užrašytas tarpukario tautosakos rinkėjo, mokytojo Juozo Kartenio. Naujai parengta programa unikali Aukštaitijoje užrašytų dainų tekstų išbaigtumu ir įvairumu, taip pat – įdomia pritarimo melodine linija. Tai bus pirmasis viešas J. Kartenio surinktos tautosakos atlikimas.

„Mindrė“ žiūrovus į koncertą kviečia jau 2022 m. birželio 10 d., 19 val. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Muzikos inovacijų studijų centre. Tai unikali galimybė iš arti ir intymioje aplinkoje išgirsti skambius dainininkų balsus bei pamatyti filmavimo užkulisius įsigyjant labai riboto kiekio bilietus. Koncerto įrašo premjera įvyks 2022 m. birželio 17 d. 18 val. Vilniaus etninės kultūros centro YouTube paskyroje.