Paskaita „Vilniaus mokyklos XIX amžiuje“

Zita MedišauskienėRugsėjo 29 d. 18 val. kviečiame stebėti nuotolinę paskaitą „Vilniaus mokyklos XIX amžiuje: šiuolaikinės mokyklos tapsmas ant vietinės tradicijos griuvėsių“, kurią skaitys humanitarinių mokslų daktarė, Lietuvos istorijos instituto mokslo darbuotoja Zita Medišauskienė. Ši paskaita – tai devintoji artėjančiam Vilniaus 700 metų jubiliejui dedikuoto renginių ciklo dalis.

2023 m. sausio 25 d. Vilnius švęs savo 700-ąjį gimtadienį, kurį minime jau šiemet, rengdami šiai sukakčiai dedikuotą paskaitų ciklą įvairiomis istorinėmis, etnokultūrinėmis temomis apie Vilnių. Paskaitų klausytojai kiekvieną mėnesį gali išgirsti vis kitų pranešėjų pasakojimus apie šį, turtingą istoriją menantį, tačiau amžinai jauną miestą.

Devintojoje ciklo dalyje istorikė Zita Medišauskienė papasakos apie Vilniaus miesto pradinių ir vidurinių mokyklų raidą per ilgąjį devynioliktąjį šimtmetį, žvelgiant į visų tipų mokyklas: berniukų, mergaičių, žydų, kitų konfesinių bendruomenių ir kt.

Paskaitos metu bus kalbama, kaip buvo sukurta rusiškųjų valstybinių mokyklų sistema, sugriovus Vilniaus universiteto „švietimo piramidę“, išsaugojusią Lietuvos edukacinės komisijos tradicijas. Taip pat bus pasakojama apie bandymus XIX a. antroje pusėje suderinti švietimo plėtros visuomenėje poreikius ir „rusinimo“ politikos tikslus bei valstybės galimybes; apie privačių mokyklų steigimo bumą XX a. pradžioje; apie mokyklos vidinio gyvenimo ir ugdymo proceso modernėjimą bei šiuolaikinės mokyklos gimtį aptariamu laikotarpiu.

Paskaitos bus galima pasiklausyti rugsėjo 29 d. 18 val. tiesioginės transliacijos metu Vilniaus etninės kultūros centro Facebook puslapyje.