Prie „Folkloro dažnių“ mikrofonų ukrainiečių folkloro grupė „US Orchestra“

Muzikantai su būgneliu ir smuikais sėdi ant sofosRugsėjo 30 d. 19 val. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Muzikos inovacijų studijų centre vyks septintasis renginių ciklo „Folkloro dažniai“ koncertas, kuriame pasirodys ukrainiečių tradicinės instrumentinės muzikos virtuozai – folkloro grupė „US Orchestra“ iš Kyjivo. Koncertas kvies atkreipti dėmesį į karo niokojamos Ukrainos etninę kultūrą, atsidūrusią didžiuliame pavojuje.

Profesionalioje įrašų studijoje vyksiančio koncerto metu skambės tradicinių šokių muzika iš Centrinės ir Vakarų Ukrainos – kozačiokai, kolomeikos, taip pat vėlyvesnės kilmės repertuaras – polkos ir valsai. Tai unikali galimybė iš arti ir intymioje aplinkoje išgirsti virtuozišką ir kojas kilnojantį muzikantų griežimą bei pamatyti filmavimo užkulisius įsigyjant labai riboto kiekio bilietus. Koncerto įrašo premjera vyks spalio 7 d. 18 val. Vilniaus etninės kultūros centro YouTube paskyroje.

„US Orchestra“ – tai grupė, atliekanti įvairių Ukrainos regionų tradicinę instrumentinę muziką. Įdomus grupės pasirinktas pavadinimas – jis atspindi repertuaro sąsajas su Jungtinėmis Amerikos Valstijomis (angl. USA), tačiau iš tiesų turi kitą reikšmę. „Ukrainska Silska orkestra“ (liet. Ukrainietiškas kaimo orkestras) – taip pasivadindavo ukrainiečių muzikantai, emigravę į JAV ir ten grodavę tradicinę, iš savo gimtosios šalies atsivežtą muziką. Šiuos muzikantus 1920–1930 m. mielai įrašinėjo amerikiečių garso įrašų kompanijos. Iki šių dienų išlikę įrašai tapo pirmaisiais ukrainiečių tradicinės muzikos garso įrašais. Pastarieji tapo atspirtimi ir grupės „US Orchestra“ veiklai – pirmajame jų albume, išleistame 2017 m., skamba būtent šios melodijos.

Grupės nariai Jaryna Dron (pirmas smuikas), Serhij Postolnikov (antras smuikas) ir Andrij Levčenko (būgnelis) mokosi iš gyvų kaimo muzikantų ir išlikusių archyvinių įrašų. Jie keliauja po Ukrainos kaimus, rinkdami duomenis apie tradicinę muziką, šokį, instrumentus. Grupė analizuoja tradicinių muzikantų atlikimą ir stengiasi perimti įvairiausias grojimo technikas, kurios stebina klausytojus savo neįprastumu ir virtuoziškumu. Muzikantai ne tik patys atlieka muziką, bet ir rengia muzikavimo kursus, mokymus, stovyklas.

Jau 3 albumus parengusi ir išleidusi grupė yra nuolatiniai įvairių šokių vakarų muzikantai Ukrainoje ir svetur. Vienu pagrindinių savo tikslų jie laiko būtent tradicinę muzikavimo terpę, kuomet muzika yra neatsiejama nuo šokio, muzikantai ir šokėjai bendrauja betarpiškai. Atlikėjai mėgaujasi tradicine muzika ir pasauliui nori pranešti, kad tradicinė muzika nėra svetima šiuolaikiniam žmogui.

„Folkloro dažniai“ – tai Vilniaus etninės kultūros centro 30-mečiui skirtas projektas, suteikiantis naują erdvę skleistis ir prisistatyti folkloro atlikėjams. Tai tradicinės muzikos koncertai, filmuojami ir įrašomi profesionalioje garso įrašų studijoje, dalyvaujant nedideliam žiūrovų skaičiui,  o vėliau transliuojami socialiniuose tinkluose.

Ankstesnių koncertų įrašus galima peržiūrėti „LRT“ mediatekoje.