55-metį švenčiantis „Ratilio“ koncerte „Folkloro dažniai“ pristatys etnografinių regionų tradicijas

Šokėjai su tautiniais kostiumais scenojeSpalio 19 d. 19 val. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Balkono teatre vyks aštuntasis renginių ciklo „Folkloro dažniai“ koncertas, kuriame pasirodys Vilniaus universiteto folkloro ansamblis „Ratilio“. Šis koncertas taps įžanga į seniausio Lietuvoje folkloro kolektyvo 55-ąjį jubiliejų ir nutapys muzikinius etnografinių regionų tradicijų paveikslus.

Koncerte skambės kūriniai iš ansamblio 55-mečio proga rengiamo interaktyvaus elektroninio leidinio „5x5 tradicijos: Lietuvos etnografinių regionų folkloras“. Leidinyje ansamblis pristato Lietuvos etnografinių regionų tradicijas per 5 sritis – tarmės, dainavimo, instrumentinės muzikos, šokio ir tautinio kostiumo. Koncerto „Folkloro dažniai“ žiūrovai taps pirmaisiais, susipažinusiais su šio leidinio turiniu, bei patirs Lietuvos etnografinių regionų savitumą ir grožį.

Vilniaus universiteto folkloro ansamblio „Ratilio“ dalyviai – įvairiausių specialybių studentai, pamilę tradicinę kultūrą. Ansamblio nariai siekia pažinti ir skleisti tradicinės kultūros palikimą, koncertuodami Lietuvoje ir užsienyje – Universiteto bei Vilniaus miesto renginiuose, folkloro festivaliuose, kalendorinėse šventėse, vakaronėse. Ansambliui vadovauja Milda Ričkutė ir Kristina Aponavičiūtė.

Ansambliui būdingas dinamiškas požiūris į folklorą – savo repertuare ratiliokai derina nuodugnias tradicijos studijas, folkloro atlikimo kanonų pažinimą ir šiuolaikinio jauno žmogaus žvilgsnį į tautosakos kūrinius, jų aktualizavimą. Ansamblio vadovė M. Ričkutė sako, jog šio balanso paieškos yra ne specialiai surežisuotos, suorganizuotos, o savaveiksmės: „Pirmiausia jie nori pažinti tradiciją, o per vertybių paiešką, suvokimą, per artumą ir atidą vienas kitam, interpretuojamas ir šiandienos folkloras. Toks, kokį mes suprantam, tokį, kokį mes jaučiam.“

Folkloro ansamblis „Ratilio“ – stipri bendruomenė, kurios veikla neapsiriboja vien scenine veikla. Ansamblio vadovė M. Ričkutė sako, jog  „Ratilio“ dalyviai kone kiekvieną savaitgalį organizuoja bendras laisvalaikio veiklas. Ypač pamėgtos „Ratilio“ žygeivių klubo išvykos, pasidainavimai senamiesčio bromuose, rankdarbių vakarai, stalo žaidimų vakaronės ir kitos pramogos. Kiekvieną vasarą per Rasas vyksta naujokų krikštynos, kūrybinės ansamblio stovyklos ir ekspedicijos, žiemą drauge švenčiami advento vakarėliai ir sutinkami Naujieji. Itin graži ir gili ansamblio tradicija kartu švęsti ansamblio dalyvių mergvakarius, vestuves, mažylių palankynas, burtis į mamyčių klubą. Kiekvieną susibūrimą lydi organiškai suskambančios dainos, atliepiančios to momento jausenas – taip senosios tradicijos pinasi į jaunimo kasdienybę ir virsta neatsiejama ratiliokiško gyvenimo būdo dalimi.

Norintys iš arti stebėti atlikėjų pasirodymą ir filmavimo užkulisius spalio 19 d. turi galimybę dalyvauti uždaroje muzikinėje sesijoje, įsigydami riboto kiekio bilietus sistemoje Paysera Tickets. Koncerto vaizdo įrašo premjera vyks spalio 27 d. 18 val. Vilniaus etninės kultūros centro YouTube paskyroje.

„Folkloro dažniai“ – tai Vilniaus etninės kultūros centro 30-mečiui skirtas projektas, suteikiantis naują erdvę skleistis ir prisistatyti folkloro atlikėjams. Tai tradicinės muzikos koncertai, filmuojami ir įrašomi profesionalioje garso įrašų studijoje, dalyvaujant nedideliam žiūrovų skaičiui,  o vėliau transliuojami socialiniuose tinkluose. Ankstesnių koncertų įrašus galima peržiūrėti „LRT“ mediatekoje.