Kviečiame į parodą „Sodų virusas“

WY5A9378Sodas – viena gražiausių ir įspūdingiausių lietuvių paprotinės dekoratyvinės dailės rūšių. Šis šiaudų vėrinys įprasmina tobulo pasaulio sukūrimo idėją ir siejasi su dangaus sodu – rojumi arba dausomis. Sodas – tai į darnią visumą tobulai surišti kvadratai, simbolių kalba reiškiantys materiją, ir trikampiai, reiškiantys dvasią. Pakabintas palubėje sodas sukuria šventinę erdvę ir, sakoma, kad sukdamasis apvalo ją, pripildo geros energijos, tvarkos ir harmonijos.

Šiaudų sodai buvo rišami visoje Lietuvoje ir buvo svarbi tautos papročių dalis. Juos dovanodavo jauniesiems ir kabindavo virš vestuvinio stalo, rišdavo gimus kūdikiui, dovanodavo naujakuriams. Sodais buvo puošiami namai ir prieš didžiąsias metų šventes – Kalėdas ir Velykas.

Sodai šiais laikais atgimsta, vėl sugrįžta į mūsų namus ir šventes, tampa namų puošmena. Vilniaus etninės kultūros centras daug dėmesio skiria sodų tradicijos gaivinimui ir sklaidai, tad žymėdamas Tautodailės metus, šių metų Lietuvos kultūros sostinėje Trakuose rengia pradedančiųjų sodų rišėjų parodą „Sodų virusas“.

Parodoje dalyvauja 17 sodų rišėjų iš visos Lietuvos – nuo Klaipėdos iki Švenčionių, kurie parodoje pristato 37 sodus. Vienas šviečiantis sodas, rištas anykštėnės Mortos Tursės, lankytojus pasitiks jau gatvėje prie Trakų kultūros rūmų.

Jauniausiai parodos sodo rišėjai 13 metų, vyriausiai – Marijai Eigirdienei iš Šėtos – 70. Paklausta, kodėl ėmėsi rišti sodus, ji atsakė: „Nežinau, kodėl rišu, žinau tik, kad be sodų negaliu...“

Paroda Trakų kultūros rūmuose atidaroma 2020 m. birželio 13 dieną 13 valandą ir veiks iki rugsėjo 1 dienos.
Aplankyti parodą galima darbo dienomis nuo 8.00 iki 17.00 val. Norint tai padaryti kitu laiku, reikėtų susitarti tel. 8 658 13165.

Parodą rengia Vilniaus etninės kultūros centras, asociacija „Dangaus sodai“.

Partneriai: Trakų kultūros rūmai, Trakai – Lietuvos kultūros sostinė 2020.