Kviečiame į nemokamas šiaudinių sodų rišimo dirbtuves

DSC 1405 mŠvęsdami savo veiklos 30-metį, kiekvieną mėnesį rengiame nemokamas dirbtuves, į kurias kviečiame norinčius pažinti, patirti ir atrasti tradicijas, išbandyti senovinius amatus ar tiesiog turiningai praleisti vakarus Vilniaus etninės kultūros centre.

Kovo 29 d. 18 val. kviečiame prisiliesti prie šiaudinių sodų rišimo tradicijos, kurią ruošiamasi įrašyti į UNESCO Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą.

Šiaudiniai sodai, dar vadinti liktoriumi, voru, pajonku, pajonkėliu, dangumi, pasauliu, rojumi, sietynu, reketuku, rekėžiu, krijeliu, aitvaru, miestu, žarondėliu, buvo rišami visoje Lietuvoje ir turėjo ne tik dekoratyvinę, bet ir apeiginę reikšmę. Sodai būdavo rišami vestuvėms, krikštynoms, kalendorinių švenčių proga ir kabinami virš stalo, tikintis, kad namuose ir santykiuose su pasauliu bei savimi vyraus darna.

Šie dirbiniai veriami ant siūlo iš sausų šiaudų ir gali būti įvairių formų, tačiau labiausiai paplitusi – dvi bendro pagrindo piramidės, kurių vienas smaigalys nukreiptas į viršų – dangų, kitas į apačią – požemį. Jei sodas sukasi – geras ženklas, nes tikima, kad jis apvalo namus, pripildo juos geros energijos.

Užsiėmimo metu dalyviai sužinos apie sodų rišimo tradiciją, išmoks paruošti šiaudus ir surišti iš jų nedidelį klasikinės formos sodą.

Dirbtuves ves tautodailininkė, Vilniaus etninės kultūros centro kultūrinės veiklos koordinatorė Marija Liugienė.

Renginyje laukiame suaugusiųjų ir vaikų nuo 14 m. Renginio metu būtina dėvėti medicininę kaukę arba FFP2 lygio respiratorių.

Renginys nemokamas, tačiau norint jame dalyvauti reikalingas bilietas, kurį įsigyti galima Paysera bilietų sistemoje.