Nemokamas juostų pynimo užsiėmimas

Pintinė juostaŠvęsdamas savo 30-ąjį jubiliejų Vilniaus etninės kultūros centras savo lankytojams kas mėnesį dovanoja nemokamus edukacinius užsiėmimus. Spalio 28 d. 18 val. kviečiame išbandyti juostų pynimo amatą.

Pynimas – vienas seniausių, archajiškiausių juostų gamybos būdų, būdingas tik Aukštaitijos etnografiniam regionui. Juostos pinamos pirštais, įvairiais būdais kryžiuojant vilnonius siūlus – skiriamos dvinyčio ar milinio eglinio ir milinio kryžminio pynimo technikos. Anksčiau juostos turėjusios tiek buitinę, tiek ritualinę funkciją. Jos sujuosdavo, sutvirtindavo ir puošdavo apdarą, o švenčių metu tapdavo reikšminga ritualų dalimi. Mūsų dienomis jos tęsia savo gyvavimą, ne tik dabindamos tautinius kostiumus, bet ir tapdamos svarbiu etnorūbo akcentu, apjuosdamos mados kolekcijas, o jų egzotiški raštai ir spalvų deriniai įkvepia kitas meno šakas.
 
Pintinių juostų pynimo tradicija 2020 m. įtraukta į Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą.
 
Kūrybinių dirbtuvių dalyviai susipažins su juostų pynimo tradicijos paslaptimis – sužinos, kokie siūlai tinkami naudoti, kokios spalvos ir jų deriniai būdingi tokiu būdu kurtoms juostos, kokie raštai išpinami. Kiekvienas dirbtuvių dalyvis išbandys amatą nusipindamas po nedidelę juostelę.
 
Užsiėmimą ves Dalia Šmatavičienė – tautodailininkė, pintinių juostų meistrė, muzikos mokytoja, Vilniaus Viršuliškių mokyklos folklorinio ansamblio „Viršulis“ vadovė.
 
Užsiėmimas truks 1,5–2 val.
 
Dalyvavimas nemokamas, tačiau būtina registracija, kuri prasidės spalio 20 d. 14 val. sistemoje Paysera.
 
Renginys bus fotografuojamas ir filmuojamas, o užfiksuota medžiaga viešinama.