Kiekvieną rugsėjį, apie 20–23 dienomis įvyksta rudens lygė – metas, kai dienos trukmė trumpam susilygina su nakties, ir šiauriniame Žemės pusrutulyje prasideda astronominis ruduo.

Švenčiant rudens lygiadienį pabrėžiama šiltojo metų laiko pabaiga ir perėjimas į šaltąjį. Šią dieną tradiciškai atnašaujama dievybėms už išaugintą, subrandintą derlių, tuo pabrėžiant ribų tarp skirtingų klimato sąlygų svarbą.

Antra prielaida švęsti yra tai, kad nuo rudens lygiadienio prasideda Ilgių metas, artėjama prie Vėlinių, prisimenamas anapusinis pasaulis. Ugnis, simboliškai degusi ant kalnų, nusileidžia žemyn ir sugrįžta į namų židinį, kur rusens, bus apgaubta, globojama iki pavasario lygės – šiltojo metų laiko sugrąžtų. Vasarą gaudę ragai užleidžia vietą kanklėms, žmogus atsigręžia į savo vidinį pasaulį, protėvių išmintį, santykį su aukštesnių jėgų bei gilesnių sferų apraiškomis.

Deivė Paukštė. Rudens lygiadienis 2021

Rudens lygiadienis 3x2Rugsėjo 22 d. stos rudens lygiadienis, pažymintis astronominio rudens pradžią. Šią dieną tradiciškai būdavo atnašaujama dievybėms už išaugintą, subrandintą derlių, tuo pabrėžiant ribų tarp skirtingų klimato sąlygų svarbą. Palydint šviesųjį metų laiką ir pasitinkant tamsųjį, šią sandūrą paminėsime Neries krantinėje vyksiančiomis ugnies ir muzikos apeigomis.

PlačiauDeivė Paukštė. Rudens lygiadienis 2021