Kodėl saulė naktį miega? (Išparduota)

Kodėl saulė naktį miega

„Kodėl saulė naktį miega?“ – lietuvių tautosakos kūrinių visai šeimai rinkinys.

Ši kompaktinė plokštelė skiriama paties smalsiausiems vaikams – „kodėlčiukams“, kai susitiprėjus vaikų kalbiniam aktyvumui, šie suaugusiems užduoda daugybę klausimų. Dažnai mažyliams rūpi sužinoti, kaip atsirado mūsų Žemė, kaip ji atrodo, kodėl vyksta vienokie ar kitokie gamtos procesai.

Klausdamas vaikas tyrinėja suaugusiųjų pasaulį, sužino įvairiausių reiškinių, savybių, veiksmų pavadinimus ir esmę. Kartais nuo klausimų gausybės ir įvairumo tėvams, seneliams, sesėms ir broliams norėtųsi pasislėpti, tačiau vaiko pasitikėjimas jumis verčia suktis iš situacijos ir suprantama kalba atsakyti į klausimus. Tad ši plokštelė naudinga ne tik tėveliams, bet ir kitiems žmonėms, leidžiantiems laiką kartu su mažaisiais smalsuoliais.

CD „Kodėl saulė naktį miega?“ 4 metų vaikas užduoda jį dominančius klausimus, o atlikėjai sakmėmis, pasakomis bei dainelėmis paaiškina, kodėl mūsų gyvenamojoje aplinkoje vyksta tam tikri reiškiniai ar įvykiai. Čia tautosakos kūriniai parinkti iš pagrindinių vaiką supančio pasaulio temų: Žemė, Saulė, Perkūnas, gyvoji gamta, naminiai gyvūnai, miško žvėrys...

Sakmėmis aiškinama pasaulio ir gamtos reiškinių, augalų ir gyvūnų kilmė bei kai kurie vaikui nesuprantami dalykai, lavinama vaikų vaizduotė, kelianti susidomėjimą nepaprastais dalykais. Nemažą dalį CD atliekamų kūrinių sudaro formulinės pasakos ir dainos. Šie kūriniai iš kitų pasakų ar dainų išsiskiria savita froma: jiems būdingas tam tikrų žodinių konstrukcijų arba formulių kartojimas. Kas kartą pakartojant įvedamas naujas veikėjas, aplinkybė ar detalė. Dažniausiai pasakojama apie įvairius gyvulių, paukščių ar žvėrių nuotykius. Formuliniais kūriniais itin lavinama vaiko kalba, atmintis, mokoma bendrauti, jais atskleidžiami dalykai, kuriuos turime įsisąmoninti nuo pat vaikystės. Skaičiuotės, kurios įsiterpia tarp teminių pasakojimų, lavina vaiko kalbos raidą. Kai kurios pasakos, sakmės apipavidalinamos tradicinių instrumentų garsais. Taip vaikai gali susipažinti su kai kuriais lietuvių liaudies instrumentais: dūdmaišiu, kanklėmis, builio skudučiais ir jų skleidžiamais garsais.

Visas kompaktinės plokštelės „Kodėl saulė naktį miega?“ pasakojimas užbaigiamas itin žaismingai – pasaka be galo, kurią, betarpiškai bendraujant su smalsiuoju „kodėlčiuku“, galima kartoti ir kartoti, kol... nusibosta.

(Lijana Šarkaitė-Viluma)

Sudarytojos: Loreta Stoliarovienė ir Lijana Šarkaitė-Viluma
Garso režisierius – Rimantas Motiejūnas
Dizainerė – Gabija Platūkytė
Įrašyta Lietuvos liaudies kultūros centro garso įrašų studijoje 2009 m.

Išleido Vilniaus etninės kultūros centras, 2015.