Skelbiama Žolynų turgaus programa

1 Žolynų turgusBirželio 18 d. 11–21 val. Lukiškių aikštėje vyks Žolynų turgus – atgaivinta XX a. pr. Vilniaus tradicija, 15-ąjį kartą pakviesianti vilniečius ir miesto svečius į vidurvasarį žyminčią šventę, kurioje koncertuos Rokas Kašėta ir grupė „Strings Of Earth Orchestra“.

Nuo 2007 metų Vilniaus etninės kultūros centro organizuojamas renginys puoselėja gilias Vilniaus miesto ir Joninių, dar vadinamų Rasomis, tradicijas. Rašytiniai šaltiniai byloja, jog likus dviem dienoms iki Joninių sostinėje vykdavęs žolininkių prekymetis. Anot etnologo Liberto Klimkos, skverelyje prie Šv. Jonų varpinės ir Šv. Jurgio bažnyčios šventoriuje (dabartinėje Vinco Kudirkos aikštėje) senučiukės iš priemiestinių kaimų ar net atvykusios iš toliau pardavinėdavo vaistažoles: „Tiesiog ant šaligatvio išdėliojusios surinktų per tinkamą Mėnulio fazę ir pavėsyje išdžiovintų įvairiausių žolynų ryšulius, maišus, maišelius. Žolynais prakvipdavęs visas miestas! Buvo galima žoles pirkti ir atskirais ryšuliais, ir sutaisytas į trejų devynerių žolių pluoštelį – nuo visokių negalių, skausmų. Senolės pamokydavo miestelėnus liaudies medicinos išminties.“

Dar ir dabar žolininkai renka ar patys augina vaistažoles, kurios vartojamos ligų prevencijai ar įvairių negalavimų gydymui, pasitelkiant  amžių patikrintus receptus. Nors medikai ilgą laiką liaudiškus gydymus kaip realią gydymo praktiką vertino atsargiai, tačiau vėliau juose ėmė įžvelgti ir tam tikrą logiką, pabrėždami liaudiškų gydymų empyriškumą.

Viena iš šių metų Žolynų turgaus dalyvių – žolininkė, vaistinių arbatų kūrėja, edukatorė Giedrė Radzevičiūtė – ne tik žino daugybę liaudies medicinos receptų, bet ir vadovaujasi mintimi, jog žolynai mus moko gyventi. Anot jos, žolynai padeda paleisti baimę, nerimą, priešiškumą ir skubėjimą: „su malonės jausmu praleisti visą dieną, o vakare užmigti ramiai žinant, kad Visata pasirūpins manimi.“

Žolynų turguje Giedrė papasakos apie savo širdžiai mielą žolininkystės amatą, liaudies medicinos paveldą, pasidalins arbatžolių auginimo, rinkimo ir paruošimo patarimais bei gydančių arbatų receptais. Prekyvietėje bus galima įsigyti lietuviškų žolelių arbatų iš laukų ir šios žolininkės daržo.

Žolynų turgaus mugėje taip pat prekiaus kulinarinio paveldo atstovai, tautodailininkai, prekeiviai įvairiais augalinės kilmės gaminiais. Be žolelių mugės lankytojai galės įsigyti ir vaiskrūmių, vaismedžių, gėlių, prieskoninių bei vaistinių augalų, bičių produktų, natūralių kūno priežiūros priemonių, lino gaminių, pintų dirbinių, rankų darbo gardumynų, šiuolaikiškų sveikatingumo produktų.

Renginys ryškus ne tik tradicijas puoselėjančiu turgumi, bet ir gausia kultūrine programa, apjungiančia ekologinio gyvenimo būdo idėjas ir folklorą. Žolynų turgaus scenoje skambės autentiška kūryba ir folkloro interpretacijomis paremta muzika, renginį Lukiškių aikštėje paversianti vienos dienos festivaliu.

Vienas čia koncertuosiančių atlikėjų – Rokas Kašėta – daugybe muzikinių instrumentų grojantis keliautojas, ūkininkas, naujo subžanro – dzūkodelikos – pradininkas. Dzūkų tarme dainuojančio atlikėjo siekis – nutiesti tiltą tarp šios tarmės ir šiuolaikinių muzikinės raiškos formų, taip tarmei suteikiant naują gyvenimą, padedant jai nelikti praeityje.

Žolynų turgaus scenoje taip pat koncertuos grupė „Strings Of Earth Orchestra“ – Vilniuje reziduojantis, bet visam pasauliui skambantis projektas, kurio repertuare – skirtingų kultūrų įkvėpta įvairių žanrų muzika.

Čia bus galima išgirsti ir savitų tradicinės muzikos interpretacijų: koncertą surengs Rugiaveidė ir kūrybinio folkloro ansamblis „Dainaviai“ bei lietuvių liaudies dainose ramybę atrandantys Austėja ir Skomantas Čepuliai. Vakarėlį Lukiškių aikštėje užkurs grupė „Robaksai Folk“, grosiantys įvairių Europos tautų tradicinių šokių muziką.

Pagilinti savo žinias apie augalinę mitybą bus galima ne tik konsultuojantis su žolininkais, bet ir klausantis paskaitų bei dalyvaujant pokalbiuose su šios srities žinovais. Viename jų kultūros istorikė, tradicinės virtuvės žinovė Ieva Šidlaitė papasakos apie rauginimą – pasaulyje išpopuliarėjusį sveiką, natūralų ir vertingą maisto apdorojimo būdą.

Greta visų renginių scenoje, veiks ir Žaidimų pieva, kurioje veiklos ras ir vaikai, ir suaugusieji: čia dalyviai bus kviečiami žaisti smagius lauko žaidimus, pūsti muilo burbulus bei išmėginti jėgas Lietuviškų ristynių federacijos rengiamose etnosporto rungtyse.


ŽOLYNŲ TURGAUS PROGRAMA

Birželio 18 d., šeštadienis

11.00–21.00 Vaistažolių, sveikų produktų ir tautodailės dirbinių prekyba
12.00 Rugiaveidės ir kūrybinio folkloro ansamblio „Dainaviai“ koncertas
13.00 Paskaita „Vaistinių žolynų perlai pievose ir daržuose“ (Giedrė Radzevičiūtė)
14.00 Austėjos ir Skomanto Čepulių koncertas
14.30 Pokalbis apie rauginimą (Ieva Šidlaitė)
15.30 Grupės „Robaksai Folk“ koncertas
18.30 Roko Kašėtos koncertas
19.30 Grupės „Strings Of Earth Orchestra“ koncertas
 

ŽAIDIMŲ PIEVA

11.00–21.00 Lauko žaidimai vaikams ir suaugusiesiems
13.30–14.30 Muilo burbulų dirbtuvės
14.30–16.30 Etnosportas (Lietuviškų ristynių federacija)

Renginį organizuoja Vilniaus etninės kultūros centras ir Vilniaus miesto savivaldybė.