Intakas

Folkloro ansamblis „Intakas“
Folkloro ansamblis „Intakas“
Folkloro ansamblis „Intakas“

Daugeliui Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto folkloro ansamblio dalyvių baigus studijas ir išsibarsčius po visą Lietuvą, iš likusių ansambliečių bei jų draugų 1989 m. susibūrė nauja grupė, vėliau pasivadinusi „Intaku“. Nuolat pildomą ansamblio repertuarą sudarė apie 300 dainų, keliasdešimt šokių ir instrumentinės muzikos kūrinių. Pradžioje daugiausiai dainuotos ansambliečių ekspedicijose (Švenčionių, Šalčininkų rajonuose, Punsko-Seinų krašte) surinktos dainos, taip pat archyvinės ir publikuotos kalendorinio ciklo dainos. Ypatingos reikšmės ansamblio skambesiui ir stiliui turėjo dainų karaliaus iš Žagarių k. (Seinų vls.) Jono Jakubausko palikimas, iš kurio ansamblio vadovas užrašė apie 200 dainų.

Etnomuzikologė D. Krištopaitė apie „Intaką“ 1990 m. rašė: „Tarp ėmusių kiek supanašėti nūdienos folkloro ansamblių, šis yra savitas, dainuojantis neįprastą repertuarą. [...] Stengtasi maksimaliai priartėti prie liaudiško dainavimo, nemėginta „gražinti“ ar stilizuoti. [...] Viskas buvo padainuota natūraliai ir paprastai, perteikiant vietos koloritą.“

Šiuo metu koncertuojantis „Intakas“ – tai vyrų trio (Rytis Ambrazevičius, Giedrius Šmuilaitis ir Vytenis Umbrasas). Jo repertuare – šienapjūtės, karinės-istorinės ir kitos „vyriškos“ dainos. Tačiau „Intakas“ ir toliau gyvuoja kaip klubas, drauge švenčia kalendorines šventes, renkasi kitomis progomis. Neseniai atsirado ir „Zuikių mokyklėlė“, į kurią „Intako“ nariai ateina su savo mažiausiomis atžalomis.

Ankstesnis ir dabartinis „Intakas“ – nuolatinis folkloro festivalio „Skamba skamba kankliai“ ir kitų festivalių, renginių, LTV laidų dalyvis. Koncertavo Švedijoje, Rusijoje, Ukrainoje, Lenkijoje, Didžiojoje Britanijoje, Vokietijoje, Belgijoje, Liuksemburge, Prancūzijoje...

Ansamblio vadovas – etnomuzikologas, muzikos psichologas ir akustikas prof. dr. Rytis Ambrazevičius yra ir Kauno technologijos universiteto bei Lietuvos muzikos ir teatro akademijos dėstytojas.


Ansamblio vadovas – Rytis Ambrazevičius.
Mob. 8 687 29 384
El. p. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.