Jorė

Vilniaus regiono kultūros centro folkloro ansamblis „Jorė“

Folkloro ansamblis „Jorė“Folkloro ansamblio „Jorė“ pradžia – 1988 m. Lietuvoje tai buvo nacionalinės savimonės pakilimo laikotarpis: pradėta ypatingai domėtis savo senąja kultūra, tradicijomis. Būrėsi daugybė naujų folkloro ansamblių, kurių nariai važinėjo į ekspedicijas kaimuose, užrašinėjo senąsias dainas, šokius, kurių vėliau patys mokėsi.

Vilniaus miesto kinofikacijos darbuotojai taip pat sumanė susiburti į ansamblį. Tarp pirmųjų narių buvo žurnalistė Palmira Galkontaitė, architektė Rožė Jarmalavičienė, dabartinis miesto Senelis Kalėda – Arvydas Bagdonas, Laimutė Sadauskienė ir kiti labai šaunūs, entuziazmo kupini žmonės. Ieškodami vadovo, jie kreipėsi į žinomą folkloristą Kazimierą Kalibatą. Deja, jis pats dėl užimtumo vadovauti negalėjo, tad vadove pasiūlė smuikininkę Rūtą Montrimaitę (dabar Rūta Aleksiūnienė), kuri ansambliui vadovauja ir šiandien.

Iki kraupios 1991 m. sausio 13-osios ansamblyje dainavo bei šoko ir Loreta Asanavičiūtė. 1991-ieji lemtingi ir ansambliui: rudenį kolektyvas atgimė iš naujo, jo gretas papildė daugybė naujų narių, kurių dauguma ir šiandien aktyviai dalyvauja ansamblio veikloje. 

1992 m. „Jorė“ pirmą kartą išvyko į užsienį – į Ispanijoje, Sevilijos mieste, vykusią EXPO-92, kurioje Lietuva pirmą kartą turėjo savo ekspozicijų paviljoną. „Jorė“ dalyvavo Lietuvos Valstybės dienos renginiuose, vėliau koncertavo keliuose Katalonijos miestuose.

Nemažai koncertinių kelionių ansamblio laukė ir vėliau. Į Ispaniją, tik šį sykį į šiaurę, „Jorei“ teko grįžti 1998 m., kartu tęsiant pasirodymus festivaliuose Portugalijoje. Ansambliui plojo tarptautinių folkloro festivalių žiūrovai Italijoje (1994 m.), Baltarusijoje (1994 m.), Vokietijoje (1996, 1997, 2000, 2005 m.), Suomijoje (2004 m.). Ypatingas festivalis – 1996 m. Olandijos mieste Brunsume vykusi I-oji pasaulinė CIOFF folkloriada, į kurią ansamblis vyko su CIOFF tarptautinio seminaro, vykusio Vilniuje, dalyvių rekomendacija. Dalyvauta ir Lietuvos kultūros dienose Prancūzijoje (Strasbūre – 1997 m.), Vokietijoje (Štralzundėje), 2011 m. Gervėčiuose „Paribio dainos“ konkurse laimėtas „Gran Prix“, 2012 m. koncertuota tarptautiniame tradicinio folkloro festivalyje „Polesės vasara“ Lucke (Ukraina).

Folkloro ansamblio „Jorė“ muzikantai2007 m. – „Jorė“, kaip geriausias Lietuvos miesto folkloro ansamblis, apdovanotas „Aukso paukšte“.

Išskirtiniai „Jorei“ buvo ir 2009 m. – tarptautiniame folkloro konkurse Šiauliuose tarp 12 užsienio šalių ansamblių užimta I vieta tradicinio dainavimo ir III vieta tradicinio šokio kategorijose. 

Tačiau mieliausi ir, aišku, atsakingiausi koncertai vyksta Lietuvoje. „Jorė“ kasmet dalyvauja tradiciniame tarptautiniame folkloro festivalyje „Skamba skamba kankliai“, yra kviečiama dalyvauti ir festivalyje „Baltica“, Dainų šventėse, 2015 m. dalyvauta Nidoje vykstančiame tarptautiniame folkloro festivalyje „Tek saulužė ant maračių“, Vilniaus miesto renginiuose (Užgavėnėse, kitose tradicinėse kalendorinėse šventės, Kaziuko mugės kultūrinėje programoje ir t.t.). Ansamblis yra paruošęs Advento, Užgavėnių, pavasario, vasaros ciklų apeiginių dainų ir ratelių programas. Itin mielos ir kiekvieną kartą naujos programos skirtos Vėlinėms ir Motinos dienai. Jos rodytos Menininkų rūmuose (dabartinėje Prezidentūroje), Rotušėje, Bernardinų, Vilniaus evangelikų-liuteronų ir evangelikų-reformatų, Prienų ir Jiezno bažnyčiose. Programą Motinos dienai yra įrašiusi ir LRT.

Folkloro ansamblis „Jorė“Talkinant a. a. Eugenijai Venskauskaitei – puikiai folkloristei ir nuostabiam žmogui – 1997-1998 m. Rotušėje surengtas įsimintinas keturių koncertų ciklas, skirtas pagrindinių Lietuvos etnokultūrinių regionų tautosakai, kuriuose dalyvavo ir geriausi tų regionų folkloro ansambliai. Kasmet „Jorė“ koncertuoja 30 ir daugiau kartų, mielai dalyvauja ir televizijos laidose („Krašto garbė“, „Gero ūpo!“, „Duokim garo!“).

Ansamblio instrumentų kolekcijoje – senieji pučiamieji instrumentai: lumzdeliai, sekminių rageliai, ožragiai, ragai, daudytės, dūdmaišis, birbynė, švilpa, skudučiai. Tradicinėje kapeloje skamba smuikai, basetlė, cimbolai, įvairių rūšių armonikos (rusiška armonika, bandonija, Peterburgo, keletas skirtingų Honerio armonikų, koncertina), būgnai, įvairūs mušamieji: žaržolai, tarškynės, varpeliai. Ansamblio repertuare – per 100 šokių ir žaidimų iš visų Lietuvos regionų. 

Nuo 2010 metų kolektyvas priklauso Vilniaus kultūros centrui.

 

Ansamblio vadovė – Rūta Aleksiūnienė-Montrimaitė
Tel. 8 686 87 181
El. p. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.