Kūlgrinda

Apeigų folkloro grupė „Kūlgrinda“
Apeigų folkloro grupė „Kūlgrinda“
Apeigų folkloro grupė „Kūlgrinda“

Kūlgrinda – tai slaptas, akmenimis grįstas kelias po vandeniu, per pelkę ar ežerą, į pilį. Kūlgrinda laikoma ir įšventinimo (iniciacijos) keliu.

Apeiginio folkloro grupę „Kūlgrinda“ 1988 metais įkūrė Jonas ir Inija Trinkūnai. Grupės repertuare vyrauja Rytų Lietuvos folkloras, sutartinės, skamba kanklės, dūdmaišiai ir būgnai, kartais paįvairinami smuiko ir violončelės.

„Kūlgrinda“ – tai šiuolaikiškas požiūris į folklorą. Grupė tęsia senąsias tradicijas ir pritaiko jas šiuolaikiniam gyvenimui.

„Kūlgrinda“ koncertuoja bei pagal senuosius lietuvių papročius atlieka jungtuvių, krikštynų, laidotuvių ir kitas šeimos bei kalendorinių švenčių apeigas. Apeigos vyksta Vilniuje prie Gedimino kapo kalno aukuro, Verkių parke prie Lizdeikos aukuro, kituose piliakalniuose ar alkakalniuose, šventvietėse bei patalpose. „Kūlgrinda“ kviečiama į valstybines ceremonijas, Vilniaus ir kitų miestų renginius.

„Kūlgrinda“ atlieka Ugnies apeigas – gerbiama ugnis, protėviai bei dievai, aukojama, giedama, šokama, skamba kanklės, dūdmaišiai, būgnai. Ugnies apeigomis pradedami svarbūs renginiai, šventės, minėjimai, festivaliai, šventinamos vėliavos.

„Kūlgrinda“ yra parengusi programas: „Ugnies apeigos“, „Perkūno giesmės“, „Prūsų giesmės“, „Giesmės Saulei“, „Vilniaus pilių ritualiniai šokiai“, „Nuometavimas“. Parengtos ir kalendorinėms šventėms skirtos programos, atliekamos žmogaus gyvenimo ciklo – krikštynų, jungtuvių, laidotuvių – apeigos. „Kūlgrindos“ programos rodytos daugelyje Europos, JAV ir Azijos vikingų, gyvosios archeologijos bei folkloro festivalių.

„Kūlgrindos“ plokštelės sukurtos remiantis ansamblio parengtomis programomis. Plokštelėse lietuvių ir anglų kalbomis pateikiami apeigų aprašymai ir dainų tekstai. „Kūlgrindos“ atliekamas dainas ir muziką yra panaudoję lietuviškų animacinių filmų kūrėjai. 2004–2009 metais „Kūlgrinda“ dalyvavo Vokietijos, Prancūzijos, Belgijos, Italijos, Didžiosios Britanijos, Pietų Korėjos informacinių filmų apie Lietuvą projektuose.

„Kūlgrinda“ – tai apeigų muzikos, dainavimo, dvasinių tradicijų bei papročių mokykla.

Leidiniai:

„Kūlgrinda“, MC, 1996;
„Ugnies apeigos“, CD, 2002;
„Perkūno giesmės“, CD, 2003;
„Sotvaras“, CD, 2003 (su Doniu);
„Prūsų giesmės“, CD, 2005;
„Giesmės Saulei“, CD, 2007;
„Giemės Valdovui Gediminui“, CD, 2009;
„Giesmės Žemynai” – „Donis su „Kūlgrinda“, CD, 2013;
„Laimos giesmės”, CD, 2015.

 

Grupės vadovės – Inija Trinkūnienė, Vėtra Trinkūnaitė.
Tel. (8 5) 216 2966.
Mob. 8 676 74 057.
El. p. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

www.romuva.lt/kulgrinda