Vilnelė

Lietuvos kariuomenės Vilniaus įgulos Karininkų ramovės folkloro ansamblis „Vilnelė“
Lietuvos kariuomenės Vilniaus įgulos karininkų ramovės folkloro ansamblis „Vilnelė“ įsikūrė 1996 m. sausio 10 dieną. Nuo pat pirmos dienos kolektyvui vadovauja Laima Purlienė. Kolektyve yra per 30 įvairaus amžiaus suaugusių narių. Ansamblyje dainuoja, šoka, groja ir tarmiškus pasakojimus pasakoja krašto apsaugos sistemos darbuotojai, ekonomistai, medikai, inžinieriai, mokslininkai, muzikai, pedagogai ir kt.
„Vilnelės“ repertuaras gausus ir įvairus. Kolektyvas pateikia savo žiūrovui ir klausytojui autentišką įvairių Lietuvos regionų folklorą. Ansamblio repertuarą sudaro per pusę tūkstančio įvairaus žanro kūrinių. Ypač kolektyvas gilinasi į įvairių laikotarpių karinį folklorą, savanorių, partizanų, tremties ir patriotines dainas bei pasakojimus. Turtingos ir populiarios įvairios kalendorinio folkloro programos. Nors kolektyvo programoje dominuoja Kaišiadorių krašto bei Dzūkijos regiono tautosaka, bet nestinga ir žemaičių bei aukštaičių dainų, šokių, pasakojimų, instrumentinės muzikos. Nors repertuare mažiau Suvalkijos ar Klaipėdos krašto bei Mažosios Lietuvos regiono folkloro, bet ir šių vietų dainos bei šokiai randa vietos „Vilnelės“ repertuare. Ansamblis yra parengęs liaudiško humoro programą, kurioje gabieji tarmių žinovai linksmina žiūrovus kiekvienas savo gimtąja tarme. Ansamblis buvo pastatęs ir keletą „scenos vaizdelių“, kuriuose atsispindėjo vestuvinių papročių fragmentai. Programose kartais naudojamos kaukės, pasitelkiami poezijos posmai. Ansambliečiai labai mėgsta ir romansus, turi romansų programą, bet žiūrovams juos siūlo retokai, nes ansamblis orientuojasi į senesnį lietuvišką folklorą. Ansamblio tikslas tęsti autentišką tradicinį dainavimą, nemodernizuoti folkloro, kiek galima labiau stiprinti ir gaivinti tai, ko mūsų visuomenė dabar lengvai išsižada. Ansamblis gilinasi ir į senąjį, „kantičkinį“ liaudišką katalikišką giedojimą, mėgina įsisavinti Kaišiadorių krašto giedojimo tradiciją. Daug laiko repeticijose skiriama ir pasidainavimams „dėl dūšios“, kai siekiama kartu dainuoti, kad būtų malonu, o ansambliečiai pailsėtų po sunkios darbo dienos. Tos akimirkos suteikia daug džiaugsmo ir gaivinančios jėgos, suartina ir suvienyja žmones. Ansamblis taip pat mėgstamas ir giriamas už linksmus ir energingus šokius, kurių „Vilnelės“ ansamblis šoka labai daug. Instrumentinė grupės instrumentarijus atspindi dvidešimtojo amžiaus 4–5 dešimtmečio grojimo tradicijas (smuikai, armonikos, basedlė, būgnas, būgnelis, barškučiai, cimbolai, lumzdeliai, kanklės, gitara ir pan.), bet kai kuriose programose naudojami senesni instrumentai – skudučiai, lumzdeliai, kanklės, švilpukai ir kt. Beje, muzikantai net geba pagaminti puikius instrumentus – basedles, cimbolus, kankles ir pan. Žinoma, muzikantų niekada nebūna perdaug, todėl „Vilnelė“ bet kada priims grojančiuosius liaudiškais instrumentais. Visada laukiami ir dainuojantys ar šokantys vyrai. Keletas „Vilnelės“ vyrų ir moterų puikiai dainuoja solines vienbalses dainas. Dauguma ansambliečių ne tik dainuoja, šoka, groja, bet ir gilinasi į tautinius papročius, mėgina perimti liaudiškus amatus, todėl daugelis mezga riešines, siuvinėja, kepa duoną, domisi vaistažolėmis, moko savo vaikus ir net gimines, bendradarbius ir pan.
Kolektyvas yra koncertavęs daugelyje užsienio festivalių; Šveicarijoje, Belgijoje, Latvijoje, Danijoje, Italijoje, Rusijoje, Norvegijoje, Airijoje, Čekijoje, Ukrainoje, Graikijoje, Baltarusijoje. Daugiausia kolektyvas koncertuoja Lietuvoje. „Vilnelė“ ne tik noriai koncertuoja pakviesta į įvairias šventes ir festivalius, bet ir pats kolektyvas dažnai rengia įvairius pasirodymus, šventes, koncertus kariuomenei ir visuomenei Lietuvos kariuomenės Vilniaus įgulos Karininkų ramovėje bei kitur. Jau tapo tradicija Užgavėnių šventė, Adventinės muzikos festivalis, Senųjų metų palydos, liaudies dainų ir poezijos, jumoro vakarai, Sausio 13-osios paminėjimo, Kariuomenės, visuomenės ir partizanų dienos koncertai, specialūs koncertai tremties dienos, partizanų judėjimo sukakčių, kariuomenės datų, iškiliųjų asmenybių pagerbimo ir kiti koncertai. Ansamblis dalyvavo daugelyje Lietuvos ir užsienio televizijos laidų, filmavosi Norvegijos televizijos dokumentiniame filme, Latvijos, Rusijos, CNN, Japonijos, Italijos, Graikijos televizijų laidose, įrašė keletą instrumentinių kūrinių Šveicarijos radijuje, daug dainų Lietuvos radijo muzikos fondams ir t.t.
2004 m. Kolektyvas išleido dvi kompaktines plokšteles („Tai daili graži mūsų kariuomenė“ ir „Anoj pusej ažera“), yra įdainavęs keletą dainų Lietuvos nacionalinio kultūros centro išleistose kompaktinėse Velykų ir Joninių folkloro plokštelėse.
2005m. LKVĮKR folkloro ansamblis „Vilnelė“ apdovanotas „Aukso paukštės“ statulėle ir nominuotas geriausiu 2004 m. kolektyvu miestų kategorijoje. Gausu ir kitų apdovanojimų, padėkų. Ansamblio vadovė Laima Purlienė apdovanota Krašto apsaugos medaliu civiliams „Už nuopelnus“.
Pagrindinis kolektyvo tikslas – koncertuoti Lietuvos kariuomenei, propaguoti karines dainas, puoselėti etninę kultūrą kariuomenėje ir visuomenėje, ugdyti pagarbą ir meilę Tėvynei. Draugiški ir drausmingi „Vilnelės“ dainininkai, šokėjai ir muzikantai noriai koncertuoja visur, visada ir visiems, jei tik juos pakviesite.
Ansamblio vadovė – Laima Purlienė.
Tel. (8 5) 212 0377.
Mob. 8 670 84 305.
El. p. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.