Vilniaus dzūkuliai

Folkloro ansamblis „Vilniaus dzūkuliai“
Folkloro ansamblis „Vilniaus dzūkuliai“
Folkloro ansamblis „Vilniaus dzūkuliai“

Folkloro ansamblio „Vilniaus dzūkuliai“ ištakos siekia 1996 m., kuomet dzūkų dainų patriarcho Petro Zalansko dukra Marija Liugienė įkūrė ansamblį „Dzūkų draugė“. Ansamblis nuo pat pradžių siekė išsaugoti kuo daugiau dzūkų etninės kultūros paveldo tradicijų, todėl rengdamas savo programas, iki šiol remiasi autentiškais Dzūkijos regiono pavyzdžiais.

Per pirmąjį gyvavimo dešimtmetį vis keitėsi ansamblio vadovai, o ši kaita lėmė ir paties ansamblio sudėties nepastovumą: dzūkai ėmė barstytis po kitus Vilniaus folkloro kolektyvus.

2005 m. ansambliui ėmėsi vadovauti Algirdas Matijoška, ne tik pritraukęs naujų narių, bet ir įkūręs juos vienijančią asociaciją.

Stengdamasis išlaikyti Dzūkijos dainininkų dainavimo ir grojimo manierą, ansamblis per kelerius metus paruošė penkias Advento vakaronių programas, mergvakario programą „Tu, rūtela“, 2011 metais „Vilniaus dzūkuliai“ dalyvavo kuriant DVD filmą „Lietuvių tradicinės vestuvės“. Ansamblis aktyviai dalyvavo Dainų šventėse, įvairiuose Mokytojų namų, Vilniaus miesto ir Dzūkijos regiono renginiuose.

Nuo 2015 m. „Vilniaus dzūkulių“ asociacijos vairą perėmė nepailstantis dzūkiškumo puoselėtojas ir skleidėjas Juozas Žitkauskas, o folkloro ansamblio – Daiva Steponavičienė, visuomenėje žinoma kaip postfolkloro atlikėja Rugiaveidė. Dar sykį atsinaujinęs kolektyvas iškart buvo sutelktas sudėtingai dzūkiškų baladžių programai, kurią sėkmingai paruošė ir pristatė ansamblio „Vilniaus dzūkuliai“ 20-mečio proga. Kad šis unikalus muzikinis projektas nenugrimztų užmarštin, 2018-aisiais išleista baladžių kompaktinė plokštelė „Dzimnas sapnas“.

„Vilniaus dzūkuliai“ per pastaruosius ketverius metus paruošė šeimos dainų, karinių dainų programas, išaukštino sakalo įvaizdį dainose, nuolat atnaujina kalenorinių dainų repertuarą.

Ansamblis dalyvauja Vilniaus miesto renginiuose, Dainų šventėse, vyksta į regionus, ypač į Dzūkiją pasisemti patirties ir dvasinių jėgų iš dar gyvos dainų versmės.

2017 m. ansambliečių triūsas ir užsidegimas buvo įvertintas prizu už geriausiai atliktą autentišką dainą respublikiniame karinių-istorinių dainų konkurse „Aušta aušrelė“, o 2018 m. - II-ąja vieta suaugusiųjų kategorijoje atlikėjų konkurse „Grįžulai“.

„Vilniaus dzūkuliai“ šiuo metu vienija 14 narių ir kviečia prisijungti dainuojančius, grojančius ir šokančius Vilniaus dzūkus į Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejų (Vilniaus g. 41) ketvirtadieniais 18 val.

Ansamblio vadovė – Daiva Steponavičienė,
Mob. 8 682 13 228.