Visi

Folkloro ansamblis „Visi“
Folkloro ansamblis „Visi“
Folkloro ansamblis „Visi“

 Grupė susibūrė 1980 m. tuometiniame Vilniaus inžinieriniame statybos institute (VISI). Ansamblyje dainavo būsimieji architektai, inžinieriai, vėliau atėjo ir muzikų, istorikų bei kitokių specialybių jaunimo. Ansamblio „Visi“ dalyviai groja ir dainuoja sutartines, senąsias kalendorines dainas, taip pat dainas iš XIX a. Mažosios Lietuvos (Liudviko Rėzos, Christiano Bartscho) ir Antano bei Jono Juškų dainų rinkinių. Ansamblis ypač puoselėja ir skleidžia žemaičių (Vakarų Lietuvos) folklorą. Tai jis daro nuo pat savo įsikūrimo, nuo pirmojo koncerto, kuriame buvo padainuotas pluoštas dainų, užrašytų Kelmės rajone. Vėliau į šį rajoną užrašyti dainų važiuota dar 6 kartus, o iš viso Žemaitijoje (daugiausiai – pietų Žemaitijoje) surengta per 20 folkloro ekspedicijų. Šiose ekspedicijose ne vienas pamilo ir išmoko pietų žemaičių tarmę, tiesiai iš dainininkų perėmė dainavimo tradiciją, grojimo ar šokimo būdą. Tai buvo ir tautiškumo mokykla, kurią išėjo labai daug gabaus jaunimo. Ansamblio veteranai vėliau sukūrė savo ansamblius įvairiose Lietuvos vietose: Valdas Rutkūnas – Kelmėje, Algirdas Svidinskas – Rokiškyje, Aidmantas Bernatonis, Daiva Šeškauskaitė – Kaišiadoryse, Rimantas Braziulis – Šiauliuose, Vytautas Musteikis – Vilniaus universiteto istorijos fakultete ir kt.

Nuo pat gyvavimo pradžios „visiukai“ (taip folkloro mėgėjai vadino šį ansamblį) laužė ligtolinius etnografinio dainavimo, bendravimo bei sceninio įvaizdžio stereotipus ir turėjo didelę įtaką visoje Lietuvoje besikuriantiems jaunimo folkloro kolektyvams. Ansambliui nuo pat įsikūrimo vadovauja profesionalus altininkas, etnoinstrumentologas Evaldas Vyčinas. Jis vienas pirmųjų Lietuvoje pradėjo restauruoti ir naudoti ansamblio koncertuose daugelį senųjų liaudies instrumentų: devyniastyges kankles, dūdmaišį, ožragį, bandūrėlį, ratukinę lyrą ir kt. Jau daugelį metų ansambliečiai groja tradicinės sudėties instrumentų kapela: smuikas, cimbolai, kanklės, barabonas, basetlė ir kt. Taip jie stengiasi ne tik parodyti muzikavimo senaisiais instrumentais savitumą ir grožį, bet ir pasipriešinti kituose folkloro ansambliuose pastaruoju metu vyraujančiai tradicijai griežti vien tik armonika. 

Dabartinė šio ansamblio sudėtis nesikeičia jau apie 15 metų. Tai moterys (beveik visos – folkloro specialistės): Saulė Matulevičienė, Eglė Sereičikienė, Dalia Vaicenavičienė, Birutė Vilkauskienė, Daiva Vyčinienė, Rasa Jocienė ir šeši muzikalūs įvairių profesijų vyrai: Gytis Gasperaitis, Raimundas Vaiginis, Virginijus Jocys, Saulius Žilinskas, Algimantas Jurevičius ir Evaldas Vyčinas. „Visi“ ansamblis pasižymi universalumu: jo dalyviai ne tik dainuoja, šoka, bet ir groja: E. Vyčinas – smuiku, dūdmaišiu, ratukine ryla ir daugeliu kt. instrumentų, S. Matulevičienė, D. Vaicenavičienė, E. Sereičikienė – kanklėmis, D. Vyčinienė – kanklėmis ir būgnu („barabonu“), G. Gasperaitis – cimbolais, R. Vaiginis – basetle, S. Žilinskas – bandūrėliu.

„Visi“ įrašė ir išleido daug audio kasečių bei CD („Folkloro ansamblis „Visi“. Žemaičių dūnininkų dainos ir šokiai, 1998; „Dainos žemaičių“ (2 CD prie S. Stanevičiaus knygos), 2000; „Liudviko Rėzos dainos”, 2002; „Šilalės krašto dainos“, I rinkinys, 2008), dalyvavo kolektyviai įrašytuose CD („Šokių muzika. Griežkit, griežėjėliai, šokit, šokėjėliai.”, 2002; „Sutartinės II“, 2005; „Katalikiškos kantičkinės giesmės“, 2005; „Išjoj brolis karelin“ (karinės-istorinės dainos ir sutartinės, 2 CD), 2010; „Žemaičių kultūros savastys“ ( „Raseinių krašto dainos“.   CD prie knygos), 2012.

Ansamblis dalyvavo daugelyje folkloro festivalių Lietuvoje ir svetur (Estijoje, Gruzijoje, Latvijoje, Lenkijoje, Rusijoje, Suomijoje, Vokietijoje ir kt.), yra nuolatinis festivalių „Skamba skamba kankliai“ ir „Baltica“ dalyvis.

 

Ansamblio vadovas – Evaldas Vyčinas.
Mob. 8 613 27 183.
El. p. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.