Vydraga

Instrumentinio folkloro grupė „Vydraga“
Žodis vydraga yra senovinis ir sudarytas iš dviejų šaknų – vyda (vydėti) ir rega (regėti). Turėti vydą, arba vydos jėgą (iš šio žodžio kilęs ir slapyvardis Vydūnas), reiškia sugebėti matyti ateitį, jausti įvykių seką. Iš žodžio regėti šaknies kilęs ir žodis ragana. Taigi „Vydraga“ – ragana aiškiaregė, ragana – burtininkė, galinti matyti ateitį...
Lietuvių folkloro ansamblį „Vydraga“ 1988 m. įkūrė ir iki šiol jam vadovauja kompozitorius, pedagogas, folkloristas ir muzikantas Algirdas Klova. Ansamblis iki 1996 metų pats rengė folkloro ekspedicijas, buvo įkūręs jaunimo folkloro studiją, įrašė ir išleido vieną LP (1990), keturias MC (1992,1994, 1994, 1998), 2 CD (1994,1998), parengė daugiau kaip dešimt skirtingų muzikinių programų, kuriose atsispindėjo visa Lietuvos folkloro istorija. „Vydraga“ nusifilmavo 4 Lietuvos TV programose, Lietuvos radijo fondams įrašė daugiau kaip 3 valandas muzikos, neapsiribodama vien tik folkloro konservavimu, bet kūrybingai jungdama jį su kitais žanrais. Paruošė ir įrašė bendrą kompoziciją „Laumių sakmės“ su S. Sasnausko džiazo kvartetu. „Vydraga“ dalyvavo dešimtyse koncertų, festivalių ir kitokių renginių Lietuvoje, Latvijoje, Lenkijoje, Rusijoje, Argentinoje, Vokietijoje, Danijoje, Švedijoje, Prancūzijoje, Italijoje ir kt. 1990 metais Vatikane „Vydragai“ buvo suteikta audiencija pas popiežių Joną Paulių II.
1996 m. Algirdas Klova savo vadovaujamą folkloro ansamblį perorganizavo į penkių , o vėliau septynių multiinstrumentalistų grupę (šiuo metu groja šeši). Beveik visi jos nariai trumpiau ar ilgiau grojo pirmojoje (arba senojoje) „Vydragoje“. Visi jie yra ilgamečiai folkloro entuziastai, per folkloro ekspedicijas šio meno mokęsi iš pirminio šaltinio – Lietuvos kaimo muzikantų.
Klausydamas „Vydragos“ albumo „Piktžirnis“ (2004), jautiesi lyg vartytum senų reprodukcijų albumą, kurio originalai jau išnykę arba neatpažįstamai sugadinti laiko. Pagrindinis kolektyvo principas – kūrybiškas požiūris į liaudies muziką – svarbiausia nesugadinti to, kas jau yra. Dar išleisti albumai „Per šilą jojau“ (2008); Roger Watson & „Vydraga“ (2009), „Kudlius“ (2012). 2018-ais metais leidybinės kompanijos „Zona“ įkūrėjas ir vadovas Dovydas Bluvšteinas kartu su „Vydraga“ parengė ir išleido lietuviškos liaudies muzikos remiksų projektą „Dėlionė“.
Naujoji „Vydraga“ savo pirmąjį CD pristatė NATO būstinėje Briuselyje, grojo „EXPO 2000“ parodoje Hanoveryje, koncertavo Farerų salose, Latvijoje, Vokietijoje, Švedijoje, Rusijoje, Kinijoje, Lenkijoje, Anglijoje, Šveicarijoje, Ukrainoje. Dalyvavo garsiajame „FALUN“ festivalyje Švedijoje. Šiandien „Vydraga“ groja Lietuvos ir kitų pasaulio šalių liaudies muziką, nevengia eksperimentų su kitų žanrų atstovais. Gerai žinomi, pasisekę bendri folk muzikos projektai ir CD albumai su Rogeriu Watsonu (Anglija) ir Tatsuya Okabayashi (Japonija), su džiazo muzikantais. Gerai žinomas CD „Laumių sakmės“ su S.Sasnausko kvartetu. Savo projektams įgyvendinti „Vydragą“ kviečia ir vienas garsiausių džiazo meistrų V. Čekasinas. Dvi didžiules kompozicijas grupė yra paruošusi su džiazo kompozitoriumi ir pianistu Arūnu Šlaustu bei B.Dvariono muzikos mokyklos folkloro grupe „Anglija“.
Visi šie eksperimentai atvedė kolektyvą ir prie country muzikos šaknų. „Vydragos“ dalyvavimas country muzikos festivalyje kai kam gali būti netikėtumas, tačiau pažvelgus į šio kolektyvo istoriją, viskas atrodo natūralu ir dėsninga.
2008 m. folkloro grupei „Vydraga“ įteikta „Aukso paukštė“ – svarbiausias liaudies meno kolektyvų apdovanojimas.
2021 m. lieos 16 d. mirus ilgalaikiui grupės vadovui Algirdui Klovai likę nariai nusprendė tęsti grupės koncertinę veiklą ir pakvietė į grupę jau žinomus folkloro muzikantus Vladą Černiauską, Matą Macevičių ir Liutaurą Milišauską. Po intensyvių repeticijų paruošėme naują programą su kuria pasirodėme Kaziuko mugėje Vilniuje.
Šiuo metu Vydragoje groja ir dainuoja Regimantas ir Aurelius Žitkauskai, Vytautas Linkevičius, Liutauras Milišauskas, Matas Macevičius ir Vladas Černiauskas.
Ansamblio vadovas – Regimantas Žitkauskas