Poringės
Vilniaus miesto jaunimo folkloro ansamblis „Poringės“ įkurtas 2017 metais, ansamblį sudaro 35 nariai. Instrumentinės grupės muzikantai groja skudučiais, ragais, kanklėmis, lamzdeliais, armonika, žvanguliais, būgneliu, barškučiu, trikampiu, griežia smuikais, basetle, muša būgną.
Ansamblio nariai savo veiklą pradėjo Lietuvos edukologijos universiteto studentų kolektyve „Poringė“, bet nuo 2017 m. veiklą tęsia jau kaip kitas jaunų žmonių sambūris. Tai, kad naujojo ansamblio vardas panašus į buvusio jų lankyto kolektyvo, neatsitiktinis dalykas: visi dalyviai – buvę poringiečiai, daug prisidėję prie ansamblio plataus žinomumo ir vertinimo, „Aukso paukštės“ apdovanojimo laimėjimo, dainų, o ypač šokių įrašymo garso bei vaizdo publikacijoms. Taigi, ansambliečiai verčia naują savo gyvavimo puslapį, bet neišsižada ir istorijos, ja pagrįstai didžiuojasi ir ją tęsia.
Atliekamas repertuaras: Nors labiausiai ansambliečių mėgstama daina, tačiau nemažas dėmesys skiriamas ir instrumentinei muzikai. Šokių melodijų griežėjai mokėsi iš kaimo muzikantų. Instrumentus pagamino geriausi meistrai pagal muziejuose saugomų autentiškų instrumentų pavyzdžius.
Didelį dėmesį ansamblis skiria tradiciniam choreografiniam folklorui, ypač stengiamasi atkurti specifinę šokimo manierą bei išryškinti kiekvieno šokėjo individualybę. „Poringių“ repertuare – bemaž visi Lietuvoje užrašyti visų regionų ir rūšių šokiai, nevengiama ratelių, ypač jaunimo mėgiami žaidimai. Ansambliui puikiai sekasi vakaronėse, kur bendrame šokio ar ratelio sūkuryje išnyksta riba tarp žiūrovų ir atlikėjų.
„Poringių“ dainininkai gilinasi į dainų tarmę, siekia ne tik pajusti dainų grožį, bet ir suprasti jų prasmę, ieško to „virpesio“, kuris girdėti pateikėjų dainavime, viliasi, jog daina, iš kaimo eidama per miestą, vėl sugrįš į kaimą.
Retkarčiais kolektyvas eksperimentuoja, perdirba folklorą. Ansambliečiai mėgsta ir papokštauti, pasilinksminti: tranki ir išdaigiška Užgavėnių programa, nuotaikingos persirengėlių kaukės ir kostiumai, smagi įrašymo į jaunimą programa, mėgiami advento-Kalėdų poros pasirinkimo žaidimai ir rateliai.
Dalyvavimas renginiuose: Ansamblis yra aplankęs tolimiausius Lietuvos kampelius, koncertavęs švietėjiškuose renginiuose, mokyklose, parodų atidarymuose, mugėse, dalyvavęs užsienio lietuvių bendruomenių renginiuose Baltarusijoje, Latvijoje, Rusijoje, Ukrainoje, Estijoje, Lenkijoje, Karelijoje.
Gebantis jaunatviškai, patraukliai, entuziastingai ir tuo pačiu metu profesionaliai, su reikiama pagarba tradicijai reprezentuoti etninę Lietuvos kultūrą, ansamblis kviečiamas atstovauti Lietuvai tarptautiniuose folkloro festivaliuose Rusijoje, Lenkijoje, Vokietijoje, Italijoje, Olandijoje, Belgijoje, Ispanijoje, Turkijoje, Švedijoje, Prancūzijoje, Makedonijoje, Slovėnijoje, Anglijoje, Rumunijoje, Belgijoje, Serbijoje ir kt.
Šiandien ansamblis dažnai kviečiamas dalyvauti renginiuose visoje Lietuvoje, koncertuoti televizijos laidose, taip pat ir vestuvėse, smagiuose pobūviuose, vakaronėse, prašomas surengti lietuvių kultūrą pristatančias koncertines programas svečiams iš kitų šalių, turistams.
Kur bekoncertuotų, „Poringių“ muzikantai, dainininkai, šokėjai visada stengiasi ne tik pristatyti tokią turtingą įvairių Lietuvos regionų muzikinę tradiciją, rasdamas tai, kas gražiausia, nepakartojama, „egzotiška“ kiekviename Lietuvos kampelyje, bet ir palinksminti, išjudinti, suvirpinti širdį kiekvienam lietuviui atpažįstamomis, savomis, todėl ir brangiomis melodijomis. Užsienio svečiai, dalyvaujantys ansamblio renginiuose gėrisi ir stebisi ne tik tuo, ką atlieka folkloro ansamblio dalyviai, bet ir tuo, kad visi žmonės nejučiomis įsitraukia į šventės vyksmą, kad kiekvienas Lietuvoje dar geba šitaip gražiai dainuoti, šokti, linksmintis.
Ansamblis, o ypač jo muzikantų kapela atviri pasiūlymams pakoncertuoti asmeninėse / šeimos šventėse.
„Poringės“ dažnai koncertuoja Vilniaus ir kitų miestų bei miestelių kalendorinėse šventėse ir noriai bendradarbiauja su kultūros centrais organizuodami šventes (Užgavėnes, Jonines, Žolinę ir kt.). Taip pat dalyvauja įmonių organizuojamuose renginiuose ar vakaronėse, asmeninėse ir šeimos šventėse, jubiliejuose, giminių susitikimuose.
Norintiems nustebinti savo svečius išradingumu ir gera nuotaika, ne tik susiburti, bet ir parodyti vieni kitiems, o ypač savo svečiams iš užsienio, kuo esame išskirtini, įdomūs, jaunimo folkloro ansamblis, puikiai išmanantis tradicinę kultūrą ir gebantis įtraukiai ją pristatyti (dainuodamas, šokdamas, muzikuodamas, įtraukdamas į žaidimus, rungtis, šokius visus vakaro dalyvius) – puikus pasirinkimas.
Ar ansamblis atviras naujiems nariams? Taip, tačiau tikisi iš jų folklorinio dainavimo, šokimo, muzikavimo patirties. Ypač pageidautini muzikantai, dainų užvedėjos, charizmatiški pasakotojai kuria nors Lietuvos regiono tarme.
Repeticijos vyksta pirmadieniais nuo 19 val. Antakalnio seniūnijoje (Antakalnio g. 17, Vilnius).
Paskutinių penkerių metų veikla: „Poringės“ kasmet dalyvauja tarptautiniame folkloro festivalyje „Skamba skamba kankliai“, Jurginių festivalyje Palangoje „Jurgi, paimk raktus“, respublikiniame folkloro festivalyje ,,Subatėlės vakarėly...“, akcijoje „Visa Lietuva šoka“. Kas treji metai ansamblis taip pat dalyvauja po Baltijos šalis keliaujančiame tarptautiniame folkloro festivalyje „Baltica“ – 2025 m. poringiečiai šiame festivalyje pasirodys ir Rygoje.
Taip pat dalyvauta: 2020 m. tarptautiniame folkloro festivalyje Vokietijoje, Štutgarte, 2021 m. Talino (Estija) „Old Town“ festivalyje („Little-Baltica“), 2022 m. tarptautiniame folkloro festivalyje Belgijoje „Ka-dans“ (Tourhout), tarptautiniame folkloro festivalyje Serbijoje „Bogatfest“ (Bogatič, Loznica), 2024 m. – Pasaulio lietuvių dainų šventėje „Kad giria žaliuotų“.
Ansamblis kasmet pats organizuoja Rasos šventes, Vėlinių ir kt. liaudies dainų pasidainavimus, Kalėdų vakarus-pasibuvimus, koncertuoja pagyvenusių žmonių bendruomenėse, centruose, kraštiečių pasibuvimuose, edukaciniuose renginiuose, projektuose (pavyzdžiui, „Obelynės Žolinė 2024“ – pasirodymai Tado Ivanausko Obelynės sodyboje-memorialiniame muziejuje; Druskininkų kultūros centro inicijuojamas projektas „30-oji respublikinė Dainavos krašto folkloro šventė, skirta Dzūkijos (Dainavos) metams paminėti“; seminaras „Kadriliniai šokiai: tradicija ir variantai“ ir pan.).
Dalyvauta ir laimėtos prizinės vietos II J. Juškų užrašytų dainų konkurse Veliuonoje 2022 m., kadrilinių šokių varžytuvėse 2023 ir 2024 m. Kaišiadoryse bei tradicinės polkos varžytuvėse Varėnoje demonstruotas stilingas, originalus, artistiškas šios išskirtinės šokių paveldo dalies atlikimas.
Dalyvauta LRT „Duokim garo“ laidose: apie tradicinius šokius bei dainas, paukščius, dangaus kūnus, Vilniaus miesto folkloro ansamblius, Užgavėnių dainas, šokius, žaidimus, kaukes, papročius. Taip pat laidose, skirtose Vėlinėms, Kalėdoms, Velykoms, Joninėms, vestuvėms.
„Poringės“ mielai dalijasi savo patirtimi, kasmet rengdamos mokymus jaunimui, kurių metu pristato naujausias tradicinių šokių atlikimo tendencijas, patraukliausią, dar didesnius iššūkius šokėjams keliantį repertuarą.
Įrašytos dainos, sutartinės Lietuvos nacionalinio kultūros centro leidiniams:
- CD „Velykų rytą rožė pražydo”, Vilnius: LLKC, 2008;
- CD „Atvažiuoja kalėdos”, Vilnius: LLKC, 1998.
Vaizdo įrašai:
- 2025m.: 2025 metų akcijos „Visa Lietuva šoka” pavyzdžiai;
- 2019 m.: virtuali pamoka „polka su figūromis“;
- 2018 m.: daina „Skauda kojelį, nežinau, nuo ko”.
„Poringės“ – jaunimo ansamblis, todėl kolektyvas visada trykšta energija bei gyvumu. Būdami ansamblyje visi taip susibičiuliauja ir pamilsta tradicinę muziką ir šokius, jog be jų neįsivaizduoja savo gyvenimo. Sueina būrin ir taip uždainuoja, kad ne tik pačių akys spindi, bet ir klausytojų širdys spurda. Ir nenuostabu – juk visi tokie jauni, veržlūs, lankstūs, o svarbiausia – nuoširdžiai tikintys tuo, ką daro, todėl visi gerai jaučiasi scenoje, sumaniai improvizuoja ir neslepia savo charakterio ypatumų. Šiandien, gyvenimui skubant septynmyliais žingsniais ir kintant jaunimo poreikiams, poringiečiai stengiasi iš senolių priimtomis dovanomis patys save turtinti, atrasti ir atpažinti, į senąją muziką pažvelgdami dabarties akimis. Susirenka, susižvalgo, susidainuoja – randa vieni kitus ir paprastą laimę.
Jaunimas, dainuojantis senąsias mūsų dainas – tai čia ir dabar vykstantis praeities ir ateities susitikimas. Ir kiekvienas savo savarankišką ir vienintelį kelią su ja pradėjęs jaunas žmogus jau nėra prašalaitis mūsų tautos kelionėje, reikia manyti, truksiančioje dar ilgai.
O kiek bet kurį jaunuolį ar merginą turtina, pačiam save atpažinti, atrasti padeda šios iš senolių priimtos dovanos, matyti iš jų spindinčių akių, gaivaus balsų skambėjimo, šokio siautulio, atviros ir jau niekada neužšalsiančios širdies. Kas gali būti gražiau ir viltingiau už tokį jaunystės ir senolių išminties bendrabūvį.