Griežikai

Folkloro grupė „Griežikai“
Folkloro grupė „Griežikai“
Folkloro grupė „Griežikai“

Griežikai – taip lietuviai nuo seno vadindavo muzikantus, o ypač tuos, kurie griežia smuiku – griežyne. 1997 m. „Griežikai“ Vilniuje subūrė didelę tradicinio muzikavimo patirtį turinčius profesionalius muzikantus. Nuo to laiko iki šiol kartu groja Gaila Kirdienė (vadovė), Arvydas Kirda, Gintautas Beržinskas, Liutauras Milišauskas; nuo 2008 m. – ir Dainius Jucius. Visi jie puikiai griežia įvairiais lietuvių tradiciniais muzikos instrumentais, dainuoja, šoka. Kirdų, Beržinskų, Milišauskų, Jucių šeimas sudaro kone vien muzikantai, todėl „Griežikai“ mielai koncertuoja ir su savo šeimos nariais.

Grupė yra viena iš nedaugelio Lietuvoje meistriškai griežiančių 3 smuikais ir basetle ar bandonija. Vadovaujami kupiškėno A. Kirdos, „Griežikai“ puoselėja ir instrumentinę polifoniją: skudučių, ragų, daudyčių, lamzdelių, penkiastygių kanklių muziką, sutartines. „Griežikuose“ yra griežę ir kiti puikūs muzikantai – Albinas Batavičius, Raimondas Gužauskas, Antanas Auškalnis, Dainius Jucius, Egidijus Taleikis, Gediminas Žilys, čia yra dainavusios Rasa Jakubauskaitė­-Gelčienė, Rūstė Kaspariūnaitė, Diana Dainytė. „Griežikai“ nuolat bendrauja su liaudies muzikantais, mielai muzikuoja ir su kitais folkloro bei džiazo, akademinės muzikos atlikėjais. G. ir A. Kirdos bei D. Jucius yra ir etnomuzikologai – tiria ir propaguoja tradicinę lietuvių muziką.

Algirdas Klova 1998 m. sakė: „Griežikai“ – puikūs profesionalai – folkloristai, gerai susipažinę su Lietuvos kaimo muzika ir jos kūrėjais-atlikėjais ne tik iš įrašų ir kitų mokslinių duomenų, bet ir betarpiškų ekspedicijų, gerai jaučia tikrą autentišką kaimo muzikavimo tradiciją. „Griežikų“ repertuaras toks platus, kad savo išradingumo dėka grupė puikiai jaučiasi įvairiausių skonių auditorijoje ir niekada neskirsto koncertų į reikšmingus ar mažai reikšmingus. Ir taurioji ragų sutartinė, ir neįmantrus tirliavimas, ir linksmuolė polka ar išdaigiškas fokstrotas suskamba taip charakteringai, kad iš tolo žinai – griežia „Griežikai“...“

Grupė apkeliavo daugelį Lietuvos miestų, koncertavo „Gyvosios archeologijos dienose“ Kernavėje, tarptautiniuose folkloro festivaliuose „Skamba skamba kankliai“, „Baltica“, „Ant rubežiaus“, „Sėlos muzikantai“, konkurse „Riktingiausi muzikontã“ Plungėje, įvairiose šventėse Klaipėdoje, Marijampolėje, Ukmergėje, Panevėžyje, Druskininkuose, Birštone ir kitur. 2005 m. grupė aktyviai dalyvavo tradicinės vestuvių muzikos gaivinimo projekte, koncertavo Ukmergėje, Utenoje, Rokiškyje, Ignalinoje.

Iš užsienio šalių ypač daug koncertuota Šiaurės Vokietijoje (tarptautiniuose festivaliuose „Kylio savaitė“, „Katalikų dienose“ Hamburge). „Griežikai“ koncertavo ir tarptautiniame Europos TV festivalyje „Euromusica“ Opatijoje (Kroatija, 2000 m.), Baltijos šalių kultūros dienose „Möt Baltikum“ Stokholme (Švedija, 2001 m.), Varšuvoje ir Seinuose (Lenkija, 2000, 2002 m.). 2006 m. Aberdyne (Škotija) vykusiame prestižiniame renginyje „Šiaurės Atlanto smuiko konvencija“ (NAFC‘o) pripažinimą pelnė ne tik suaugusieji muzikantai (Kirdos, G. Beržinskas, L. Milišauskas), bet ir tuo metu buvusi šešiametė E. M. Kirdaitė. „Griežikai“ griežė ir Tarptautinės tradicinės muzikos tarybos (ICTM) Muzikos instrumentų tyrinėtojų grupės konferencijos koncerte (2006 m.), jie yra ir nuolatiniai tarptautinio instrumentinio folkloro festivalio „Griežynė“ muzikantai, atstovavę Lietuvai 1998 ir 2010 m.

Nuo 2007 m. Kirdų šeima ir „Griežikai“ itin dažnai koncertuoja užsienio lietuvių bendruomenėms: Maskvoje ir Krasnojarske (Rusija), Vienoje (Austrija), Londone (Anglija), lietuvių etninėse žemėse Baltarusijoje ir Lenkijoje.

„Griežikai“ dalyvauja radijo ir televizijos laidose, Lietuvoje ir kitose šalyse transliuojami jų muzikos įrašai. 2002 m. sukurtas LTV filmas „Griežikų pavasaris“ (autorė Zita Kelmickaitė).

Folkloro grupės „Griežikai“ muzikos albumai:

MC, CD „Griežikai“, Vilniaus plokštelių studija, 1998;
MC, CD „Be muzikos nėra linksmumo“, Juosta Records, 2002. Įrašai panaudoti multiplikaciniam filmui „Užgavėnės“. Režisierė, scenarijaus autorė Jūratė Leikaitė, animatoriai Skirmanta Jakaitė, Algimantas Taujanskas, Ramūnas Vaitkus ir kt., 2005;
CD „Griežikai. Griežia griežikai iš visų šalių“, Juosta Records, 2003.

Muzikos albumai, įrašyti su kitomis grupėmis:

MC „Lietuvių folkloro ansambliai“, 3 („Griežikai“, „Sedula“, „Poringė“, „Krivūlė“), Bonifa, 1998;
MC „Griežynė – 98“ (Griežikai, P. Phelan, M. Lewis, Ellefolk, Bronxarvekvarteten), Griežynė, 1998;
CD „Žemaičių muzika“, Vilnius, 1999;
MC, CD „Griežkit griežėjėliai, šokit šokėjėliai. Šokių muzika“, Juosta Records, 2003;
CD „Kupole rože“, Lietuvos liaudies kultūros centras, 2003;
CD „Sutartinės I“, Juosta Records, 2003;
CD „Sutartinės II“, Juosta Records, 2004.

 

Folkloro grupės vadovė – Gaila Kirdienė.
Mob.: 8 607 62400, 8 607 62412
El. p. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.