Ratilio

Vilniaus universiteto folkloro ansamblis „Ratilio“
Vilniaus universiteto folkloro ansamblis „Ratilio“
Vilniaus universiteto folkloro ansamblis „Ratilio“

Vilniaus universiteto folkloro ansamblis „Ratilio“ – vienas iš seniausių folkloro ansamblių Lietuvoje. Jį 1968 metais subūrė Aldona Ragevičienė, nuo 1973 metų ansambliui vadovavo Laima Burkšaitienė, o nuo 1976 m. rudens iki 2007 metų vasaros – Zita Kelmickaitė. Nuo 2007 m. rudens ansamblio meno vadovė – Milda Ričkutė. 

Ansamblyje dalyvauja Vilniaus universiteto studentai: filologai, medikai, biologai, fizikai, matematikai, chemikai ir kt. Daugelis jų – miestiečiai, tačiau yra ir tikrų regioninių kraštų atstovų: žemaičių, dzūkų, aukštaičių ir suvalkiečių, šnekančių savo krašto tarme. Nuo pat įsikūrimo kolektyvas dainavo senąsias lietuvių liaudies dainas, gilinosi į papročius, tradicijas – ne tik iš knygų, bet ir iš dar gyvos atminties – to, ką atsinešė iš savo gimtinių, tėviškių, drauge surinko važiuodami į ekspedicijas. Ilgainiui išaugo ir instrumentinė grupė, kuriai ilgiau ar trumpiau yra vadovavę Arvydas Karaška, Algirdas Klova, Antanas Fokas, Marijus Šnaras, Milda Ričkutė, o šiuo metu – Kristina Aponavičiūtė. Vienus muzikantus ilgainiui keičia kiti, kaskart su skirtinga muzikavimo patirtimi, bet su kiekviena diena jie visi vis labiau įgunda, o ypač įstabu, kai nusisekęs muzikantas gimsta iš iki tol niekad instrumento rankose nelaikiusio naujoko.

Ansamblyje skamba senieji lietuvių liaudies muzikos instrumentai – ragai, daudytės, skudučiai, diatoninės kanklės, cimbolai, dūdmaišis ir kt. Vėlyvesniąją kapeliją sudaro: bandonijos, armonikos, smuikai, basetlė ir kiti instrumentai. Ypatingą vietą programose užima archajiškasis lietuvių folkloro žanras – sutartinės.

Pagrindinė Vilniaus universiteto folkloro ansamblio „Ratilio“ veikla – pažinti ir skleisti tradicinės kultūros palikimą, koncertuojant įvairiose Lietuvos vietovėse, universiteto bei Vilniaus miesto renginiuose, įvairiuose folkloro festivaliuose, kalendorinėse šventėse, vakaronėse, įtraukiant ir žiūrovus. Nemažai koncertuota ir užsienyje: JAV, Kanadoje, Lenkijoje, Vokietijoje, Šveicarijoje, Švedijoje, Prancūzijoje, Rusijoje, Suomijoje, Kipre, Italijoje, Čekijoje, Latvijoje, Žaliajame Kyšulyje, Karelijoje, Meksikoje, Kazachstane, Maltoje, Kinijoje, Indijoje ir kt.

Baigę universitetą, buvę ansambliečiai pasklinda po Lietuvą, toliau skleisdami ansamblyje įgytą patirtį ir tradicinės kultūros supratimą. Daugelis buvusių ansamblio narių patys sėkmingai vadovauja folkloro ansambliams.

1980 m. buvo įrašyta Vilniaus universiteto folkloro ansamblio plokštelė „Lietuva – dainų kraštas“, 1987 m. – antroji „Ratilio“ plokštelė, 1990 m. – garsajuostė. 2002 m. išleista dviejų kompaktinių plokštelių rinktinė „Ratilio“, 2012 m. išleista antroji dviejų kompaktinių plokštelių rinktinė „Ratilio – 45“. 2017 m. išleista knyga-albumas „Lietuvos etnografinių regionų atspindžiai Vilniaus universiteto folkloro ansamblyje RATILIO“, nufilmuota ir USB laikmenose išleista mokomoji medžiaga „Šokame sutartines“, 2018 m. – „Vakarų Lietuvos šokiai“. 2018 m. išleista CD plokštelė „Vidury laukų“ ir 50-ajam ansamblio jubiliejui paminėti skirta knyga „Nuostabus laikas. Penki „Ratilio“ gyvenimo dešimtmečiai“.

 

Ansamblio meno vadovė – Milda Ričkutė.
El. p. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. 

Instrumentinės grupės vadovė – Kristina Aponavičiūtė.

www.ratilio.lt

Repeticijos vyksta pirmadieniais ir trečiadieniais 18 val. VU Kultūros centro Didžiojoje auloje (M. K. Čiurlionio g. 21).